Przed nami spotkania pełne emocji i wzruszeń

Z Kariną Białą, dyrektor GOK „SEZAM”,

o planach na najbliższe miesiące rozmawia Magdalena Woźniak

Ostatnie wydarzenia sparaliżowały również działanie ośrodków kultury. Jak sobie z tym radzi GOK „SEZAM”?

- Wszyscy musieliśmy się odnaleźć w tej nowej sytuacji. Dla nas najważniejsze jest, by dobrze wykorzystać ten czas. Priorytetem było zapewnienie bezpieczeństwa naszym widzom i uczestnikom. I tak, po zamknięciu naszych domów kultury, zabraliśmy się za dezynfekcję wszystkich pomieszczeń. Cały zespół zadbał o to, by po ustaniu epidemii wszystko było odkażone i przygotowane na kolejne wydarzenia. Czas kwarantanny wykorzystujemy też na planowanie. I zapewniam, że choć teraz jest u nas cicho i spokojnie, to przed nami spotkania pełne emocji i wzruszeń.

Brzmi dość tajemniczo… Czy zdradzisz Czytelnikom coś więcej?

- Mam nadzieję, że nic już nie pokrzyżuje nam planów i zainaugurujemy cykl Lusowskich Spotkań Muzycznych. Latem,  22 sierpnia jubileuszowa odsłona Festiwalu BLusowo. Dzień później (23 sierpnia) planujemy tradycyjnie spotkanie z folklorem. We wrześniu muzycznych doznań dostarczy nam zespół Voo Voo (koncert przeniesiony z 13 marca), a humor poprawi Kabaret Czesuaf z zespołem Mitochondrium. W październiku, w ramach Jazzowej Sceny Sezamu, wystąpi Adam Bałdych Quartet, a późną jesienią nie zabraknie spektaklu operetkowego. To na razie tyle, żeby nie odsłaniać wszystkich kart.

Czy  na naszych scenach, oprócz gości z zewnątrz, będzie można spotkać uczestników kół i zespoły GOK „SEZAM”?

- Na wystawienie swojego premierowego spektaklu czeka Grupa Teatralna  Zamiast. Pierwotnie miał być on zaprezentowany 14 marca. Jubileusz 10-lecia Teatr Tańca Sortownia, połączony z premierowym przedstawieniem, miał odbyć się w kwietniu, postanowiliśmy jednak przesunąć realizację tego wydarzenia. Przed nami finał projektu Teatr w Każdej wiosce, a także premiera spektaklu Grupy Teatralnej Novi. W tym roku czeka nas jeszcze jeden jubileusz. 10 lat kończą nasze Senioritki, które także wystawią specjalne przedstawienie z tej okazji. Swoimi produkcjami podzieli się z nami koło filmowe Animiaki. Liczymy też, że nasze koła i zespoły: Młodzieżowa Orkiestra Dęta, Mażoretki, Studio Piosenki, ZPiT Lusowiacy, DZPiTL Modraki czy Koło Śpiewu im F. Nowowiejskiego zaprezentują się w tym roku szerszej publiczności. O terminach wszystkich występów i prezentacji będziemy na bieżąco informować na naszej stronie internetowej http://www.goksezam.pl/ i na łamach „TarNowej Kultury”. Dodam jeszcze, że koło dziennikarskie nie poddało się, w tym trudnym czasie i to dzięki niemu powstało to internetowe wydanie „TarNowej Kultury”.

Domy Kultury ozdabiają prace plastyczne wykonane przez uczestników kół pod kierownictwem Justyny Just-Przybylskiej i Magdaleny Łuczak. Czy i  tutaj również możemy liczyć na zaskoczenie?

- Obie prowadzące cały czas stawiają nowe wyzwania przed  uczestnikami swoich zajęć. Ostatnio powstały prace w nowej dla nich technice - linorytu. Efekty ich działań, będzie można obejrzeć w najbliższym czasie na sezamowym Facebooku, jak również później w Galerii w Rotundzie w Tarnowie Podgórnym oraz w CK Przeźmierowo. Czekamy też na pierwszą wystawę pracowni gobelinu prowadzonej przez Elżbietę Jelińską. Miałam okazję obejrzeć próbkę ich możliwości, wystawa zapowiada się przepięknie.

Pozostaje mi  życzyć nam wszystkim, byśmy  niebawem mogli wrócić do codzienności!

- I kultury!