fbpx

WCAG - bo kultura nie ma ograniczeń!

Już wkrótce będzie dostępna nowa wersja strony www.goksezam.pl, która spełniać będzie 4 podstawowe kryteria dostępności (WCAG), m.in. dla osób niedowidzących oraz z trudnościami poznawczymi:

  1. Postrzegalność – informacje przedstawiane przez witrynę muszą być tak podane, żeby mogły zostać odebrane przez osoby z różnymi ograniczeniami (np. dodanie tekstu alternatywnego do obrazków dla osób niewidomych).
  2. Funkcjonalność – kontrolki i inne komponenty muszą być dostępne dla osób z różnymi ograniczeniami (np. osoby z ograniczeniami ruchowymi powinny być w stanie korzystać z klawiatury zamiast z myszki).
  3. Zrozumiałość – informacje na stronie i jej obsługa powinny być możliwie zrozumiałe dla osób z niej korzystających (np. język witryny powinien być podany, żeby czytnik ekranu mógł odpowiednio odczytać stronę).
  4. Solidność – struktura i działanie strony powinno spełniać standardy odpowiednie dla zastosowanych technologii, co ma umożliwić długotrwałe funkcjonowanie strony. Czyli z jednej strony jest to np. odpowiednie zakańczanie i zagnieżdżanie tagów tam gdzie standard HTML tego wymaga. Z drugiej dla czytników ekranu ważne jest, żeby np. kontrolki formularzy miały określone stany (np. zaznaczony / nie zaznaczony) i odpowiednie role (np. role=checkbox), co jest szczególnie ważne jeśli np. używa się własnych komponentów zamiast używać standardowych elementów (np. span zamiast input type=checkbox).

W obrębie każdej grupy podane są bardziej szczegółowe wytyczne, będące wskazówkami dla osób projektujących witrynę. Każda wytyczna zawiera mierzalne kryteria, wedle których ocenić można, czy jej założenia zostały zrealizowane. Kryteria te nazywane są kryteriami sukcesu. W tzw. dokumentach towarzyszących (ang. supporting documents) każde kryterium jest szczegółowo omówione.

Każde z kryteriów przyporządkowane jest do jednego z poziomów dostępności. Wyróżniono trzy takie poziomy A (podstawowy), AA oraz AAA (najwyższy). Dla realizacji poziomu AA należy spełnić kryteria tak dla poziomu A, jak i AA. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku poziomu AAA.

 

*W artykule wykorzystano materiały pochodzące z Wikipedii.

Recital Tomasza Stockingera

 

Znany z telewizji, związany z teatrem, kinem, a także estradą – Tomasz Stockinger, w październiku zagości w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Na scenie wystąpi z recitalem „Już nie zapomnisz mnie” - pięknym wspomnieniem dwudziestolecia międzywojennego w muzyce i słowie. Tytuł programu pochodzi od piosenki, która stanowiła główny motyw muzyczny polskiej komedii Zapomniana melodia z 1938 roku. Koncert poświęcony jest twórcom takim jak Henryk Wars czy Jerzy Jurandot. A jako że wykonawcą jest aktor, oddaje także przez swój recital hołd gwiazdom kina przedwojennego i przypomina Eugeniusza Bodo, Aleksandra Żabczyńskiego, Antoniego Fertnera i innych.

Można powiedzieć, że recital jest wiązanką piosenek, w rytmie walca i tanga przy akompaniamencie pianisty Stefana Gąsienieca, jak za dawnych, dobrych lat. Wraca do nas łagodnym uśmiechem, niesłychanym charm'em i przenosi do magicznego dwudziestolecia. Ten program to elegancja i szyk minionych lat, wciąż tak żywo wspominanych.

Zapraszamy na wieczór najpiękniejszych szlagierów polskiego kina przedwojennego.

 

24.10 godz. 18, Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym, Już nie zapomnisz mnie – recital Tomasza Stockingera w duecie z pianistą Stefanem Gąsieniecem. Bilety w cenie 25 zł do nabycia w serwisie bilety24.pl.

 

Koncert VOO VOO już w piątek

Przed nami koncert, na który wytrwali czekali od...marca. 11 września w Centrum Kultury Przeźmierowo, zespół VOO VOO  zaprezentuje utwory z najnowszej płyty "Za niebawem". Prosimy o zapoznanie się z tablicą informacyjną dotyczącą wydarzenia. 
Pełen regulamin wydarzeń organizowanych przez GOK SEZAM dostępny pod linkiem: https://bit.ly/2R7ez5I
 

Kabaret, koncert, a może spektakl?

W GOK SEZAM możesz być pewny, że zachowane są wszelkie standardy bezpieczeństwa. Zależy nam na naszym wspólnym zdrowiu, dlatego wszystkie wydarzenia planowane są z największą starannością. Nasi widzowie mają dobrze spędzić czas. My zadbamy o to, by tak było. Dlatego nie zwlekaj i już dziś zapoznaj się z programem kulturalnym na najbliższe tygodnie. Nie zabraknie dobrej rozrywki i uczty dla ducha. W programie znajdą coś dla siebie zarówno młodsi jak i starsi. Zapraszamy!

Nabór uzupełniający do kół i zespołów

Czas wakacji za nami, pora więc na to, by „SEZAM” uchylił trochę drzwi i zaprosił na zajęcia. Uchylił, bo pandemia cały czas nie odpuszcza i nie pozwala nam na pełne otwarcie. Dopasowujemy się więc do realiów, stosujemy do wytycznych i obostrzeń. Ze względu na zawieszenie działalności w sezonie 2019/2020, zdecydowaliśmy się w niektórych kołach i zespołach na kontynuacje zajęć w sezonie 2020/2021 w tej samej obsadzie. W tych przypadkach odbędą się więc tylko nabory uzupełniające. Zapisy do kół i zespołów odbywać się będą poprzez bezpośredni kontakt (mailowy lub telefoniczny) z instruktorem, bądź na wyznaczonym spotkaniu. Poniżej przedstawiamy opisy grup i szczegółowe informacje. Planujemy też nową formę działań, jak krótkie formy warsztatowe 2-3 dniowe, z różnych dziedzin sztuki, dla dzieci i dorosłych, którzy nie chcą uczestniczyć w zajęciach cały sezon, a znajdą czas na krótkie spotkanie. Zachęcamy do obserwacji naszej strony www i profilu na Facebooku. Tam będziemy publikować informacje na ten temat.
Przypominamy również, że wszystkich uczestników zajęć obowiązuje regulamin funkcjonowania kół i zespołów GOK SEZAM w trakcie epidemii COVID -19 dostępny na stronie www.goksezam.pl.

 


MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA
GMINY TARNOWO PODGÓRNE
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dzieci i młodzież w wieku 7-15 lat
Kapelmistrz: Paweł Joks
Chcesz nauczyć się grać na takich instrumentach jak: flet, klarnet, saksofon, trąbka, waltornia, tenor, puzon, tuba i instrumentach perkusyjnych, przyjdź i spróbuj swoich sił. Chcesz potem koncertować nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami?
Zapraszamy na przesłuchanie 10 września (czwartek) w godz. 16.00-19.00 do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym.

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA LUSOWIACY
Gdzie? Lusowo
Dla kogo? Młodzież od 14 lat i dorośli
Kierownik zespołu: Elżbieta Kucharska
Instruktorzy: Dariusz Jezierski, Patryk Powel, Zofia Sokołowska
Jak na zespół pieśni i tańca przystało, podczas zajęć zespołu Lusowiacy będzie można szkolić się wokalnie, jak i tanecznie – na ludowo, oczywiście. Zespół ma w swoim repertuarze programy z takich regionów i miast Polski jak: Wielkopolska, Kraków, Kurpie, Łowicz, Rzeszów i wiele innych. Nabór trwa praktycznie przez cały rok. Chętnych zapraszamy na pierwsze próby już we wrześniu: poniedziałek 19-21, czwartek 19-21 do świetlicy w Lusowie, ul. Ogrodowa 3.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 506 219 794.

DZIECIĘCY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA LUDOWEGO
MODRAKI
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Dzieci i młodzież w wieku od 6 lat
Instruktorzy: Agnieszka Dolata, Agnieszka Kozłowska-Dąbek, Anna Dolata
Dzieci które lubią tańczyć, śpiewać i grać na instrumentach zapraszamy do DZPiTL „Modraki”. Zajęcia naborowe do zespołu odbędą się 14 września (poniedziałek 16:00-17:30 w Centrum Kultury Przeźmierowo). Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie mailowe do 10 września na adres podany poniżej.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOŁO ŚPIEWU IM. FELIKSA NOWOWIEJSKIEGO
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dorośli w każdym wieku
Prezes chóru: Romualda Duda
Dyrygent: Szczepan Tomczak
ZAJĘCIA KOŁA CZASOWO ZAWIESZONE

STUDIO PIOSENKI
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Dzieci i młodzież
Instruktor: Ada Rogoża i Paweł Rogoża
Zadaniem Studia Piosenki jest integracja dzieci i młodzieży śpiewającej z gminy Tarnowo Podgórne wokół pracy nad emisją głosu, kształceniem słuchu, interpretacją piosenek.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAŻORETKI
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dziewczynki od 6. roku życia
Choreograf: Gabriela Drewniak
Grupa choreograficzna Mażoretki zaprasza dziewczynki do udziału w ciekawych zajęciach. Układy taneczne z pomponami, mażoretkami i wstęgami, wykonuje się do utworów klasycznych i marszowych, jak i współczesnych tanecznych. Biorą udział w konkursach i przeglądach w całej Polsce.
Informacje oraz zapisy: tel. 731 003 276

ZAJĘCIA TANECZNE 30+
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Dorośli (umownie 30+)
Instruktor: Dawid Mularczyk
Instruktor Teatru Tańca Sortownia zaprasza tych, którzy chcą odpocząć od całotygodniowego zgiełku i pouczyć się tańca. Nie mają znaczenia dotychczasowe umiejętności, zajęcia są zróżnicowane i obejmują wiele technik tanecznych.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

TEATR TAŃCA SORTOWNIA,
SZKÓŁKA TEATRU TAŃCA SORTOWNIA
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Młodzież od 15 roku życia (TTS)
dzieci w wieku 9-14 lat (szkółka)
Instruktorzy: Piotr Bańkowski, Dawid Mularczyk
Teatr Tańca Sortownia zaprasza na zajęcia tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności taneczne i poznać nowe techniki, takie jak street dance, experimental, taniec współczesny, jazz, hip hop, a także podstawy tańca klasycznego.
Natomiast do Szkółki Tańca Nowoczesnego TTS zapraszamy tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tańcem.
8.09 i 13.09 o godz. 16:30 w CK Przeźmierowo, odbędą się zajęcia naborowe. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie mailowe do 10 września na adres podany poniżej.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

GRUPA TEATRALNA ZAMIAST
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Studenci
Instruktor: Grażyna Smolibocka
Aktorzy grupy „ZAMIAST” to młodzi, nietuzinkowi ludzie, których łączy pasja teatralna. Zapraszamy studentów kochających teatr – i tych z doświadczeniem scenicznym, i tych bez scenicznych debiutów.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GRUPA TEATRALNA TEATRAMA
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Młodzież od 13 roku życia
Instruktor: Artur Romański
Młodzież, która chce rozpocząć przygodę teatralną, zapraszamy na zajęcia grupy TeatRama. Zajęcia odbywają się w soboty.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GRUPA TEATRALNA „NOVI”
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Licealiści i studenci
Instruktor: Artur Romański
Studentów zainteresowanych teatrem zapraszamy do grupy teatralnej Novi. Tutaj będą mogli rozwijać swoje aktorskie talenty. Zajęcia odbywają się w niedziele.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

GRUPA TEATRALNA „SENIORITKI”
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Seniorzy
Instruktor: Mariola Ryl-Krystianowska
Senioritki to grupa teatralna kobiet, która nie wyklucza jednak, by jej szeregi zasilili również mężczyźni. Na zajęciach można rozwijać umiejętności aktorskie i wokalne.
Informacje oraz zapisy: tel. 504 136 770

TEATR W KAŻDEJ WIOSCE
Gdzie?: Batorowo, Baranowo, Ceradz Kościelny, Jankowice, Kokoszczyn, Lusówko, Przeźmierowo, Rumianek, Sady, Sierosław, Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dzieci i młodzież od 7 roku życia
Koordynatorzy: Jolanta Tepper, Grażyna Smolibocka
Od września rusza projekt Teatr w Każdej Wiosce, na który składa się 11 grup teatralnych. Swoją teatralną przygodę realizuje ponad setka dzieci. Spotykają się raz w tygodniu na próbach, by pracować nad spektaklami, które zaprezentują podczas finału na zakończenie sezonu. Na zajęcia zapraszamy dzieci od 7 roku życia.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOŁO PLASTYCZNE DLA DZIECI
W TARNOWIE PODGÓRNYM
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dzieci od 7 roku życia
Instruktor: Justyna Just-Przybylska
Zapraszamy na zajęcia plastyczne dla dzieci w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Minimalny wiek uczestników to 7 lat.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

KOŁA PLASTYCZNE DLA DOROSŁYCH
Gdzie? Jankowice, Swadzim, Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dorośli w każdym wieku
Instruktor: Justyna Just-Przybylska
W programie zajęcia dla grup początkujących i zaawansowanych, oprócz malarstwa, proponujemy m. in. decoupage i inne techniki.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia malarstwa dla dorosłych
Gdzie? Centrum Kultury Przeźmierowo
Instruktor: Magdalena Łuczak
Projekt adresowany do osób na różnym poziomie zaawansowania. Uczestnicy zapoznają się z głównymi zasadami rysunku, które są drogą do malarstwa. Punktem wyjścia będzie studium martwej natury, a w dalszej perspektywie studium modela. Podczas zajęć zapoznamy się z barwami podstawowymi, sposobem ich mieszania oraz z zasadami konstrukcji i kompozycji. Nauczymy się podstaw perspektywy i postrzegania formy. Program zajęć jest elastyczny, dostosowany do potrzeb uczestników, w których drzemie pasja tworzenia.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia ceramiki dla dorosłych
Gdzie? Centrum Kultury Przeźmierowo
Instruktor: Magdalena Łuczak
Adresowane są zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. W twórczej i przyjaznej atmosferze, pod okiem instruktora, uczestnicy zapoznają się z podstawowymi technikami lepienia z gliny oraz tajnikami szkliwienia własnoręcznie wykonanego dzieła. Indywidualne podejście do każdego uczestnika, uwzględniające predyspozycje i wiek, zapewnia komfort i sprzyja twórczej pracy.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia plastyczne dla dzieci
Gdzie? Centrum Kultury Przeźmierowo
Dla kogo? Dzieci od 7 roku życia
Instruktor: Magdalena Łuczak
Są one ukierunkowane są na rozwój zdolności artystycznych i manualnych. To kreatywne, twórcze zajęcia umożliwiające zapoznanie uczestników z różnorodnymi narzędziami plastycznymi w ramach całego wachlarza proponowanych technik. Oprócz przyjemności i dobrej zabawy, którą bez wątpienia zapewniają dziecku zajęcia plastyczne, celem ich jest kształtowanie myślenia kreatywnego, uwrażliwienie na piękno oraz odkrywanie nowych pasji i zainteresowań.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

PRACOWNIA GOBELINU
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? dorośli
Instruktor: Elżbieta Jelińska
Zajęcia przeznaczone są dla osób zaawansowanych oraz dla początkujących. Na każdych zajęciach odbywają się „drzwi otwarte”, nabór trwa cały rok.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ANIMIAKI
Gdzie? Przeźmierowo
Dla kogo? Dzieci w wieku 8-14 lat
Instruktor: Julia Talaga
Dzieci uczestniczące w zajęciach poznają tajniki tworzenia ruchomych obrazów. Ponadto grupa zajmuje się historią kina oraz filmu. Tworzy krótkometrażowe etiudy, wykorzystując rozmaite techniki animacji. Efekty całorocznej pracy prezentowane są podczas otwartego pokazu wieńczącego każdy sezon artystyczny.
Zajęcia ruszają od października.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

FIGLARNIA
Gdzie? Przeźmierowo, Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dzieci od 6 miesiąca życia do 4 lat
Figlarnia prowadzi zajęcia ogólnorozwojowe dla małych dzieci wraz z rodzicami. Zajęcia obywają się w dwóch grupach.
Informacje oraz zapisy: tel. 724 631 663.

KOŁO DZIENNIKARSKIE
Gdzie? Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Młodzież i dorośli
Instruktor: Andrzej Piechocki
Koło dziennikarskie przygotowuje kolejne wydania TarNowej Kultury. Wszystkich pasjonatów dziennikarstwa, ale i tych, którzy chcą nauczyć się pisania informacji, artykułów lub przeprowadzania wywiadów zapraszamy do współtworzenia naszego comiesięcznego informatora. Oprócz spotkań na kolegiach redakcyjnych, koło uczestniczy w warsztatach dziennikarskich.
Do współpracy zapraszamy także fotoreporterów.
Informacje oraz zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 61 895 92 95.

OGNISKO MUZYCZNE
Gdzie? Przeźmierowo, Tarnowo Podgórne
Dla kogo? Dzieci i młodzież
Instruktor: Krzysztof Zaremba
W ognisku muzycznym można uczyć się gry na pianinie, keyboardzie, gitarze i akordeonie
Informacje oraz zapisy: 602 612 225

 

Głosy Solidarności - wejściówki

Weź udział w koncercie Głosy Solidarności, który odbędzie się w poniedziałek (31 sierpnia) o godz. 20:00 w sali sportowej Zespołu Szkół Technicznych Tarnowo Podgórne. Bezpłatne wejściówki na koncert zespołu Sonanto odbierzesz w budynku A Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne oraz w Filii Urzędu w Przeźmierowie (w godzinach pracy Urzędu).

 

 

Ostatnie miejsca na warsztaty wokalne

Za nami pierwsze tygodnie warsztatów tematycznych. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną popularnością.

Przed nami jeszcze miesiąc wakacji i kolejne warsztaty. Przypominamy, że wciąż trwają zapisy na Warsztaty wokalne dla dorosłych. Formularz zgłoszeniowe znajdują się pod linkiem https://bit.ly/3hDRpPD Zapraszamy!

 

Kino "Zielone Oko" zaprasza dzieci i dorosłych

Pierwsze seanse już za nami. W te wakacje kino "Zielone Oko" przygotowało repertuar, w którym jak zwykle znajdą coś dla siebie zarówno młodsi, jak i starsi widzowie. 

Kiedy duże multipleksy borykają się z problemami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa, mniejsze kina, takie jak nasze, dzięki kameralnej sali i zapewniającej czystość obsłudze, jesteśmy w stanie stworzyć warunki, jakim wielkie sieci sprostać nie mogą. Siedzenia na naszej widowni ustawione są w odpowiedniej odległości, a zachowanie higieny jest możliwe dzięki ustawionym w różnych miejscach płynom do dezynfekcji. 

Zdajemy sobie sprawę, że obecne obostrzenia sprawiają pewien dyskomfort, ale przede wszystkim zależy nam na zachowaniu bezpieczeństwa. W naszych ośrodkach obowiązuje regulamin, z którym należy się zapoznać przed seansem. 

Repertuar oraz bilety dostępne na www.bilety24.pl

 

 

 

Zwrot biletów za odwołane wydarzenia

Informacja dotycząca zakupionych biletów.

Bilety (nie dotyczy biletów zakupionych przez bilety24.pl) za odwołane/przełożone wydarzenia będzie można zwrócić od 1 lipca w biurze GOK SEZAM (godz. 9-15) po uprzednim umówieniu się pod numerem tel. 61 8959 228.

 

 

Log in

fb iconLog in with Facebook