Otwarcie wystawy fotografii Marka Kromskiego i Mariusza Lewoczko

• Miejsce: Galeria w Rotundzie - Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
  • Bilety: Wstęp wolnył

Instytut Kossakowskiego w Ukmerge na Litwie zorganizował pięciodniowy plener fotograficzny „Oda fotograficzna do hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele towarzystw fotograficznych z Polski, Ukrainy i Litwy. Ukmerge jest naszą gminą partnerską, zaproszenie na plener dotarło zatem i do nas. Reprezentacja naszej gminy, Mariusz Lewoczko i ja, podjęła to artystyczne wyzwanie i udała się na zdjęcia.

Podczas pleneru została nam przybliżona postać hrabiego, który – jak się okazuje – fotografował życie codzienne tamtejszych mieszkańców. Obejrzeliśmy pozostałości po włościach rodziny Kossakowskich w Wojtkuszkach oraz okolice. Każdy z pięciu dni był wypełniony od rana do wieczora interesującymi
plenerami.

Dużym przeżyciem były wędrówki z aparatem do miejsc, w których hrabia żył i tworzył ponad 100 lat temu. Uświadomiło mi to, jaką moc i wartość niesie z sobą zajęcie, którym się param. Może za 100 lat ktoś podąży śladami któregoś z tarnowskich fotografów...

Z przyjemnością zapowiadam i z serdecznością zapraszam, także w imieniu Mariusza, na wystawę poplenerową. Jej wernisaż 12 września o godz. 18.30 w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Wstęp wolny.

Marek Kromski