fbpx

Ogólnopolski Festiwal Bluesowy BLusowo 2017

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Lusowo: Val di Sole oraz plac przy kościele
  • Bilety: Wstęp wolny
 
 
 
Tegoroczna, siódma już edycja festiwalu BLusowo obfitować będzie w występy artystów związanych z Wielkopolską. I to jakich! Gwiazdą wieczoru będzie, mieszkający w Lesznie, Amerykanin Chuc Frazier. W Lusowie zagra również legendarny poznański zespół Hot Water, który powrócił właśnie z pierwszą od lat nową płytą. Pojawi się też pierwsza w historii festiwalu artystka, która zagra na BLusowie już po raz drugi, a będzie nią mieszkanka naszej gminy, doskonale znana w świecie bluesowym, Joanna Pilarska. Atrakcje nie ograniczą się wyłącznie do koncertów.
Podobnie jak w ostatnich dwóch latach, BLusowo odbywać się będzie na dwóch scenach. Pierwsza ustawiona zostanie na przykościelnym placu, druga – w pobliskim ośrodku wypoczynkowym Val di Sole. I właśnie tam rozpoczniemy popołudnie i wieczór z bluesem.

Nie wszyscy wiedzą, że muzykę bluesową można… tańczyć! Jak się to robi? O tym przekonają się wszyscy, którzy o godz. 13.30 pojawią się w Val di Sole. Rozpoczną się wówczas warsztaty tańca bluesowego, które poprowadzi Hanna Paulouskaya. Jest ona doświadczoną i rozmiłowaną w bluesie tancerką, która zaraża swoją pasją i miłością do tańca, uczy jak słuchać siebie nawzajem oraz jak wyrażać siebie poprzez taniec. Udowodni publiczności, że blues to muzyka idealna do tańca, w którym każdy odnajdzie cząstkę siebie. Warsztaty potrwają do godz. 14,30, a tancerze pojawiać się będą także w późniejszych odsłonach festiwalu (przy głównej scenie).

O godz. 14.30 pierwszy akustyczny koncert tegorocznej edycji da duet Iga i Igi Tata. Iga Grzebielucha, młoda wokalistka, która występowała już w konkursie festiwalu BLusowo, wraz ze swoim ojcem tworzy międzypokoleniowy zespół. Łączy on muzyczne doświadczenia w rodzinną, bluesową opowieść. W repertuarze duetu są zarówno autorskie kompozycje, jak i akustyczne wersje najbardziej znanych, bluesowych standardów.

Także w Val di Sole odbędzie się finał konkursu, w którym wezmą udział młode zespoły. Czterech finalistów swoje półgodzinne występy wykonywać będzie od godz. 15.30, a ich koncerty oceni jury pod przewodnictwem znanego z anteny Radia Poznań (wcześniej Radia Merkury) dziennikarza – Ryszarda Glogera. Zespoły walczyć będą o tytuł Grand Prix, nagrodę finansową w wysokości 2500 zł oraz możliwość występu na głównej scenie w przyszłym roku.

W roli zwycięzców ubiegłorocznej edycji wystąpi zespół The Louders. Duet, który tworzą bracia Krzysztof i Adam Pasieka, swoją niesamowitą energią i świeżością zachwycił w ubiegłym roku zarówno publiczność, jak i jurorów. Zespół pochodzący z Głogowa Małopolskiego występ rozpocznie o godz. 18 na głównej scenie – na placu przy kościele.

Kolejną gwiazdą festiwalu będzie mieszkanka naszej gminy – Joanna Pilarska (JoPil), która wraz ze swoim zespołem po sześciu latach powróci na scenę festiwalu BLusowo. Jej kompozycje utrzymane są w szeroko pojętej stylistyce folkowo-bluesowej. Występowała w Polsce, Czechach, Danii, Norwegii, Niemczech, we Francji i we Włoszech. W 2015 roku jako jedyna Polka wygrała plebiscyt międzynarodowej platformy Artist Signal. Współtworzyła takie zespoły jak Woman Blues Band, Na Drodze, a jej autorskie piosenki trafiły do filmu Miguela Gaudencio „Pragnienie piękna”. W rozmaitych projektach współpracuje ze znanym poznańskim harmonijkarzem, Krzysztofem Gąszewskim.

Sporo oczekiwać można także po występie legendy poznańskiej sceny bluesowej – Hot Water. Grupa, która od lat 90-tych występuje w najlepszych klubach i na uznanych festiwalach (m. in. Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Jazz Fair, Rawa Blues), powróciła w tym roku z nową płytą „Elektryczny Kot”. Znalazło się na niej 9 kompozycji, które charakteryzuje brzmienie unikalnych gitarowych cigar-boxów: Mrs S. i Mr S. – stworzonych specjalnie dla Maćka Sobczaka. Hot Water jest doceniany przez muzyków i krytyków, jak i publiczność. Razem z grupą koncertowali m. in. Małgorzata Ostrowska, Dariusz Kozakiewicz, Wojciech Waglewski, Krzysztof Ścierański, Michał Urbaniak, Tadeusz Nalepa, Taj Mahal i wielu innych. Grupa otwierała koncerty Joe Cockera, Collosseum i Jacka Bruce’a. Maciej Sobczak i Darek Nowicki współtworzyli również zespół Boogie Chili, który zagrał na pierwszej edycji festiwalu BLusowo w 2011 roku.

Gwiazdą wieczoru będzie, pochodzący z Teksasu, z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych, Chuc Frazier. Już jako dziecko grał na gitarze, bardzo wcześnie zaczął koncertować z rozmaitymi zespołami z rodzinnego Houston.
Przełomowym momentem jego kariery była współpraca z zespołem gitarzysty Sonny Scharocka, z którym po raz pierwszy wyjechał w trasę koncertową po Europie. Chuc Frazier zakochał się w Starym Kontynencie i do dziś większość roku spędza po naszej stronie oceanu. Jego europejskie występy, szczególnie w Skandynawii, cieszą się ogromną popularnością. Kilka razy do roku artysta powraca także do USA, gdzie grywa w najważniejszych klubach muzycznych. Na jego dorobek składa się kilka autorskich płyt oraz ponad 30 projektów, w których udzielał się jako muzyk sesyjny. Jego koncerty przepełnione są niesamowitą energią i szczerością, a on sam, jak mało kto, potrafi zjednywać sobie publiczność. Oprócz własnych kompozycji będących fuzją bluesa, jazzu, soul i rocka, z powodzeniem wykonuje standardy takich mistrzów jak Jimi Hendrix, Albert Collins, czy Chuck Berry, zwykle w zaskakujących i nietuzinkowych aranżacjach.

Po głównych koncertach, impreza – podobnie jak w ubiegłym roku – przeniesie się znów na małą scenę w ośrodku Val di Sole. Tam, po zakończeniu koncertu gwiazdy wieczoru, rozpocznie się koncert zespołu Wielebny Blues Band, a po nim wieńczące festiwal jam session.

Niepowtarzalny klimat festiwalu BLusowo sprawia, że czują się na nim dobrze nie tylko najwierniejsi miłośnicy bluesa, ale i całe rodziny lubiące muzykę na żywo. Z myślą o najmłodszych, podobnie jak w ubiegłych latach, na terenie Val di Sole działać będzie Dziecięca Strefa Artystyczna, w której odbywać się będą ciekawe (i nawiązujące do bluesa) animacje i warsztaty. Zapraszamy do Lusowa w sobotę, 26 sierpnia. Wstęp wolny.

PROGRAM

13.30 warsztaty taneczne - Hanna Paulouskaya (scena Val di Sole)
14.30 Iga i Igi Tata (scena Val di Sole)
15.30 finał konkursu - koncerty 4 zespołów (scena Val di Sole)
17.45 parada bluesowa z DK Big Band (przejście z Val di Sole na plac przy kościele)
18.00 The Louders (scena główna - plac przy kościele)
18.45 Ogłoszenie wyników konkursu (scena główna - plac przy kościele)
19.00 Joanna Pilarska Band (scena główna - plac przy kościele)
19.45 warsztaty taneczne - Hanna Paulouskaya (scena główna - plac przy kościele)
20.00 Hot Water (scena główna - plac przy kościele)
21.00 warsztaty taneczne - Hanna Paulouskaya (scena główna - plac przy kościele)
21.15 Chuc Frazier (scena główna - plac przy kościele)
22.15 Wielebny Blues Band (scena Val di Sole)
23.15 Jam Session (scena Val di Sole)

Log in

fb iconLog in with Facebook