Lusowskie Spotkania Muzyczne: Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego "Partes" Wyróżniony

• Miejsce: Kościół w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny

Niezwykle zapowiada się 108. koncert z cyklu Lusowskie Spotkania Muzyczne. Tym razem czeka nas spotkanie ze śpiewem cerkiewnym, w mistrzowskim wykonaniu grupy „Partes”.

Męski Kameralny Zespół Śpiewu Cerkiewnego „Partes” to unikalne w zachodniej Polsce przedsięwzięcie, które na podłożu głębi duchowości wschodniego chrześcijaństwa przybliża historię i dziedzictwo słowiańskich śpiewów liturgicznych. Członkowie grupy są profesjonalnymi wokalistami o szerokim spektrum zainteresowań muzycznych.

Pomysłodawcą i artystycznym szefem zespołu jest Michał Łaszewicz, pochodzący z Białegostoku chórmistrz i kompozytor, związany od przeszło dwóch dekad z poznańskim środowiskiem muzycznym. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, realizatorem dźwięku i obrazu w studio nagrań macierzystej uczelni i kierownikiem chóru Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jest twórcą muzyki do licznych spektakli teatralnych, a także filmów animowanych i dokumentalnych. W swoim dorobku posiada dziesiątki aranżacji orkiestrowych i chóralnych, jest tez współtwórcą cyklu „Speaking Concerts” prof. Marcina Sompolińskiego. Zespół współtworzą także Jarosław Dłużak, Mateusz Drab, Özgür Fenercioğlu, Bartosz Gorzkowski, Łukasz Kocur i Seweryn Wieczorek.

Przygotowania wokalno-muzyczne przed publiczną prezentacją „Partes” trwały prawie dwa lata. Warunkami niezbędnymi było uzyskanie należytej spoistości oraz wyjątkowej barwy i temperatury współbrzmienia, wymagających używania również nietradycyjnych technik wokalnych. Specjalnie dobierany repertuar zespołu tworzą najlepsze z istniejących opracowań dawnych monodii. – To z jednej strony prawdziwe skarby wczesnej polifonii słowiańskiej anonimowych twórców, z drugiej – nierzadko słabo znane nisze twórczości wielkich kompozytorów. Dlatego też w programach naszych koncertów surowe formy jedno- i dwugłosowe dopełnia urzekający męski sześciogłos – opisują muzycy.

Koncerty „Partes” to nie tylko śpiew, ale i słowo. Pomiędzy nasyconymi modlitwą utworami wplatane są opowieści o ich historii, znaczeniu i roli w cerkiewnych nabożeństwach. Ukazywane są podobieństwa i różnice w odniesieniu do śpiewu kościołów zachodnich.

- Zapraszamy na fascynującą podróż w czasy dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która była matecznikiem wielu skarbów kultury muzycznej także w prawosławnym obszarze kulturowym. Fakt ten nie jest powszechnie uświadamiany, a składniki historii wspólnej z ludami dawnych Kresów godne są upamiętniania, badań i upowszechniania – zachęca zespół „Partes”. Usłyszymy go w kościele w Lusowie w niedzielę, 4 czerwca o godz. 13. Wstęp wolny.

create an account