Ukraińska Wiosna: projekcja filmu "Lot złotej muszki"

• Bilety: Wstęp wolny

W piątkowy poranek, o godz. 10, będzie można zobaczyć film Iwana Krawczyszyna „Lot złotej muszki”. To baśniowa historia opowiedziana przez małą dziewczynkę o chłopięcym imieniu Mykoła, która uwielbia oglądać filmy tworzone przez niebo. W filmie trzykrotnie opowiada ona tę samą historię: jak w jej wsi, za sprawą byka, o mały włos nie rozpoczęła się trzecia wojna światowa. Film, którego scenariusz powstał na podstawie opowiadań lwowskiego pisarza Bohdana Wołoszyna, opiera się na trzech elementach wiejskiego życia: lokalnych rozgrywkach piłki nożnej, galicyjskim weselu i pogrzebie. Przedstawiony krajobraz Galicji może służyć jako ciekawy przewodnik turystyczny, jednocześnie stanowiąc wdzięczny temat dla badań antropologów, socjologów i folklorystów. Wywodzący się z tamtejszych terenów reżyser jest autorem ponad 70 dokumentalnych filmów telewizyjnych i trzech pełnometrażowych filmów fabularnych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Stop Revolution” z 2007 roku.

Na „Lot złotej muszki” zapraszamy w piątek, 19 maja o godz. 10 do Centrum Kultury Przeźmierowo. Projekcja będzie elementem fesitwalu Ukraińska Wiosna