Maraton teatralny z Janem Peszkiem - spektakle Teatru Miejskiego w Lesznie "Nie strój zdobi nieboszczyka" i "Detektyw"

• Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
  • Bilety: wyprzedane

UWAGA! BILETY WYPRZEDANE! NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ZAKUPU BEZPOŚREDNIO PRZED SPEKTAKLEM!

„Nie strój zdobi nieboszczyka” i „Detektyw” – to spektakle, które obejrzymy 26 lutego w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Co je łączy? Osoby reżysera Błażeja Peszka i jego ojca, wybitnego aktora Jana Peszka.

Błażej Peszek jest absolwentem Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Od 2003 roku związany jest z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, wcześniej występował w Teatrze Nowym w Łodzi i krakowskim Teatrem im. J. Słowackiego. Już w dzieciństwie zajmował się pisaniem i reżyserowaniem sztuk, w których występowała jego siostra, Maria. Jak czytamy na stronie Starego Teatru, dysponuje szerokim wachlarzem aktorskich środków, potrafi żonglować nastrojami, a sceniczną charyzmę i autentyczność uzupełnia niezwykła sprawność fizyczna (trenuje kick-boxing).

Jeśli Błażej Peszek jest postacią, którą warto bliżej poznać, nikomu nie trzeba przedstawiać drugiego z aktorów, którzy wystąpią w Tarnowie Podgórnym. Jan Peszek Wydział Aktorski krakowskiej PWST kończył w 1966 roku. Debiutował w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie spędził 9 sezonów. Z Wrocławia przeniósł się do Teatru Nowego w Łodzi, gdzie występował m. in. w inscenizacjach Kazimierza Dejmka. Występował u najwybitniejszych reżyserów teatralnych i filmowych. Za postać, która ukształtowała go aktorsko, sam uznaje jednak Bogusława Schaeffera, który skłonił go do eksperymentów i poszukiwania nowych form aktorskiego wyrazu. W ostatnich latach także reżyseruje, wykłada też na krakowskiej PWST.

„Detektyw” to nowa adaptacja sztuki Anthonego Shaffera. Tekst ten był dwukrotnie ekranizowany – w 1972 roku powstał na jego bazie obsypany Oscarami film Josepha L. Mankiewicza, a w 2006 roku wersja Kennetha Branagha, znana jako „Pojedynek”.
Pisarz poczytnych kryminałów Andrew Wyke (Jan Peszek) zaprasza do swojego domu aktora, Milo Tindla (Błażej Peszek). Przyjacielskie z pozoru spotkanie zmienia się w makabryczną grę, którą panowie toczą między sobą. Ponieważ ta gra nie ma reguł, wszystko jest możliwe. Widz i policja prowadząca śledztwo wpadają w sieć pułapek, zastawionych przez parę wyrafinowanych graczy. Jan Peszek pojawia się w roli kabotyńskiego literata – milionera zdradzanego przez młodą żonę - a Błażej Peszek kreuje postać jej kochanka.

Świetnie napisany tekst, w którym śmiech przeplata się z grozą stał się punktem wyjścia do spektaklu, w którym napięcie narasta od początku, atmosfera jest gęsta, a pojedynek na słowa i emocje – tajemniczy. Widzowie do samego końca nie wiedzą, co było blefem ze strony bohaterów, a co faktami, które wywołały ich pojedynek.

Aktorski duet ojca i syna, uzupełniony przez Katarzynę Krzanowską, zobaczymy też w drugim ze spektakli – „Nie strój zdobi nieboszczyka”. Wyprodukowane przez Teatr Miejski w Lesznie przedstawienie oparte jest na tekście Herberta Bergera.
„Ona i On. I Pani Radczyni, która jest zamożna. I nieroztropnie umiera w nieodpowiednim momencie. A tak wygodnie żyło się koło niej i trochę jej kosztem. Bez Pani Radczyni świat się przewraca. Jest na to sposób. Zmartwychwstanie. I zaczyna się wpierw psychodrama, a natychmiast potem – horror” – czytamy w opisie spektaklu, który według recenzentów bawi do łez.

„Będą przeginać! Wchodzi pani pracująca na domkach, w kolczykach średnicy dwa metry, i już wiesz, że pracuje na domkach. […] Na chacie zastaje trupa. Tutaj pominę, bo wierzcie mi, chcecie to obejrzeć. Ludzie się śmieli, ale ja bardziej! Aż się okazało, że to wzruszający spektakl o starości i o aktorstwie, o tym, jak ktoś przegnie i już nigdy nie wyjdzie z roli” – pisał w portalu e-teatr.pl Maciej Stroiński.

Na dwa ciekawe spektakle zapraszamy do Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w niedzielę, 26 lutego o godz. 17.

create an account