Krzesimir Dębski & String Connection - koncert jazzowy

• Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
  • Bilety: 35 zł

Znany kompozytor muzyki współczesnej i filmowej i dyrygent, Krzesimir Dębski, jest także świetnym skrzypkiem i pianistą jazzowym. Będą się o tym mogli przekonać wszyscy miłośnicy jazzu podczas zbliżającego się koncertu w Tarnowie Podgórnym.

K. Dębski studiował kompozycję (u Andrzeja Koszewskiego) oraz dyrygenturę (u Witolda Krzemieńskiego) w poznańskiej Akademii Muzycznej. Po studiach, w latach osiemdziesiątych, jako lider owianego do dziś legendą, jazzowego String Connection, koncertował w całej Europie oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, gdzie dał blisko 1000 koncertów, również radiowych i telewizyjnej. W 1983 roku został laureatem I Nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w belgijskim Hoeillart, a dwa lata później – Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego. Wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” i „Najlepszego Aranżera Roku” w ankietach magazynu Jazz Forum. W 1985 roku amerykański magazyn „Down Beat” umieścił go wśród 10 najlepszych skrzypków jazzowych świata.

Pod koniec dekady K. Dębski, będąc u szczytu kariery, zdecydował się ograniczyć działalność koncertową i poświęcić się głównie twórczości kompozytorskiej z gatunku muzyki współczesnej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, w tym 2 symfonie, operę, 4 oratoria, 11 koncertów instrumentalnych i utwory religijne. Jego utwory wykonywane były na najważniejszych festiwalach muzycznych, nie tylko poświęconych muzyce współczesnej. Choćby na Luzern Festival, czy Piano Spheres w Los Angeles, a także festiwalach w Malmö, Brukseli i Pasadenie. Wśród wykonawców byli m. in. Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Konstanty Andrzej Kulka i wielu innych.

Inną ważną sferą działalności tego nietuzinkowego artysty jest muzyka teatralna i filmowa. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych, m. in. „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i Mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Tam i z Powrotem”, „Stara Baśń”, a także popularnych seriali telewizyjnych (m. in. „Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Sfora”, „Na Wspólnej”).

Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych sław, jak Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas-Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, czy Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi, na czele z Sinfonia Varsovia, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra i wieloma innymi.

Wielka kariera w świecie muzyki filmowej, współczesnej i klasycznej nie oderwała K. Dębskiego całkowicie od jazzowych korzeni. Przekonać się o tym będą mogli wszyscy, którzy odwiedzą Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym w sobotę, 3 grudnia o godz. 18 i wezmą udział w koncercie słynnego zespołu String Connection. W składzie same znakomitości: Andrzej Olejniczak (saksofon), Janusz Skowron (klawisze), Krzysztof Przybyłowicz (perkusja), Krzysztof Ścierański (bas), Krzesimir Dębski (skrzypce).

Bilety w cenie 35 zł do nabycia w miejscu imprezy (od poniedziałku do piątku w godz. 15-20), w siedzibie GOK „SEZAM” (od poniedziałku do piątku w godz. 9-15) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy się śpieszyć z zakupem – prawdopodobnie pula biletów szybko się wyczerpie.