XV-lecie Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego "Modraki". Impreza zamknięta.

• Bilety: IMPREZA ZAMKNIĘTA. Publiczność zapraszamy na 21.03

Historia Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Modraki” sięga  2001 roku. Jego pomysłodawcą był Roman Matysiak. Znając fascynację Agnieszki Dolaty tańcem ludowym, zaproponował jej współpracę oraz stanowisko kierownika i choreografa zespołu powstającego

w Gminnym Ośrodku Kultury w Tarnowie Podgórnym.  Zajęcia taneczne odbywały się w Domu Kultury w Przeźmierowie. Około dziesięcioro dzieci z naszej gminy rozpoczęło spotkania taneczne i wokalne na ludową nutę. Wśród nich były dwie utalentowane córki A. Dolaty, Ania i Małgorzata. Wieść o ludowym zespole szybko się rozchodziła. Z roku na rok przybywało chętnych. Zaangażowanie i przyjazne podejście prowadzącej do dzieci miały tutaj niebagatelne znaczenie.

Dzisiaj „Modraki” to sześćdziesiątka dzieci przedszkolnych, szkolnych i gimnazjalnych. Ćwiczą w czterech grupach wiekowych dwa razy w tygodniu. Uczestniczą w zajęciach tanecznych, poznają elementy baletu, kształcą wokal.

W pierwszym dziesięcioleciu zespołowi towarzyszyła „Kapela po zagonach”, która zainspirowała dzieci z zespołu do stworzenia… własnej. Zyskała ona wsparcie doświadczonego muzyka, Jacka Hałasa, dzięki czemu w 2011 roku zagrała po raz pierwszy w składzie: I i II skrzypce, klarnet, bas. Z biegiem lat rozwinęła się, jest dzisiaj chlubą zespołu. Koncertuje, nagrywa płyty, uczestniczy w konkursach.

„Modraki” reprezentują gminę Tarnowo Podgórne w Polsce oraz na międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Prezentują ludową kulturę z Wielkopolski, Kaszub, Łowicza, Rzeszowa, Śląska, Podhala, Krakowa. W przepięknych, kolorowych i oryginalnych strojach, ludowym śpiewem i muzyką dają widzom wiele radości.

Roztańczona, rozśpiewana, emanująca radością grupa dzieci i młodzieży, zauroczona kulturą ludowa przodków, jest dumą A. Dolaty. Jej uśmiech, serdeczność, wytrwałość, ogromna chęć i sztuka przekazywania fascynacji folklorem wpływają na stworzenie i wzmacnianie renomy Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”.

Swój jubileusz grupa obchodzić będzie podczas Wiosennego Koncertu Galowego „Wiosna z Modrakami” 21 marca o godz. 17 w Centrum Kultury w Przeźmierowie. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w miejscu imprezy (w godz. 9-12 i 17-20), a także w siedzibie GOK „SEZAM” (w godz. 9-15) i Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (15-20).

Ewelina Bąkowska