Kaziuki 2016: koncert zespołu Ejszyszczanie z Wileńszczyzny

• Miejsce: Centrum Kultury Przeźmierowo, ul. Ogrodowa 13a
  • Bilety:Wstęp wolny

Kaziuki to odbywający się od czterystu lat w Wilnie jarmark odpustowy. Przypada 4 marca, czyli w dzień świętego Kazimierza. Tracdycja jest kultywowana do dziś nie tylko w Wilnie, ale i w wielu miastach Litwy oraz w Polsce.

W naszej gminie obchody odbędą się w niedzielę, 6 marca o godz. 16 w Centrum Kultury Przeźmierowo. Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ejszyszczanie z Ejszyszek na Litwie. Dzięki udanej współpracy między Rejonem Solecznickim a Gminą Tarnowo Podgórne nie będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć grupę na żywo. Wystąpiła ona m. in. w cyklu Lusowskie Poranki Muzyczne w 2012 roku. Tych, którzy pamiętają ten koncert z pewnością nie trzeba namawiać na wizytę na Kaziukach.

Zespół powstał w 1989 roku z inicjatywy grona pedagogicznego i medycznego Ejszyszek. Założycielką i pierwszym kierownikiem była Zofia Więckiewicz. Obecnie zespół liczy około 50 osób w wieku od 20 do 75 lat, często całe rodziny. Ejszczyszczanie mają za sobą ponad 400 koncertów na Wileńszczyźnie, na Białorusi, Łotwie, w Rosji, Austrii i oczywiście w Polsce. W ich repertuarze są tańce narodowe i regionalne oraz tańce wilńskie. Grupie towarzyszy kapela (akordeon, skrzypce, klarnet, cymbały, kontrabas i bęben). W 1998 roku Ejszczyszczanie odebrali z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Na koncert z okazji Kaziuków zapraszamy do Centrum Kultury Przeźmierowo w niedzielę, 6 marca o godz. 16. Wstęp wolny.