W cyklu Nomadzi Kultury u Siebie: Dom Tańca (spotkanie 2)

• Bilety: Wstęp wolny

Pierwsze spotkanie Domu Tańca odbyło się w Centrum Kultury w Przeźmierowie w kwietniu. Wszystkich, którzy wówczas tańczyli i podziwiali zapraszamy ponownie. Jeśli ktoś przegapił pierwsze spotkanie - nic straconego! Wstęp jest wolny.

- Pojęcie Domu Tańca funckjonuje od lat sześćdziesiątych XX wieku i, najprościej mówiąc, określa ono miejsce w mieście, gdzie można się spotkać z wiejską kulturą ludową. Nie są to lekcje, czy warsztaty, ale spotkania, na które przychodzą zainteresowani i w sposób naturalny wnikają w środowisko, które już bawi się przy tej muzyce. – Tak w wywiadzie dla miesięcznika „TarNowa Kultura” ideę imprezy opisywał Jacek Hałas. Będzie to więc rodzaj potańcówki, na która można przyjść, popatrzeć na tradycyjne tańce lub dołączyć do bawiącej się grupy.  Jacek Hałas  od lat z powodzeniem organizuje podobne wydarzenia w Poznaniu, Szczecinie, a wcześniej w Krakowie i Warszawie.

Jacek Hałas jest mieszkańcem Przeźmierowa i bez wątpienia jedną z najbarwniejszych postaci naszej gminy. Ukończył poznańską ASP na której zajmował się m. in. multimediami, a jeszcze w liceum plastycznym zaczął grać w zespole „Reportaż”, który rocka eksperymentalnego łączył ze scenografią, obrazami i monologami. Współtworzył grupy teatralne, m. in. Teatr „Cinema” i Teatr „Strefa Ciszy”. Jeszcze podczas studiów zainteresował się sztuką ludową. Od lat odkrywa zapomniane tradycje, a także odtwarza je i szuka dla nich nowych form przekazu. Współtworzył wiele interesujących zespołów, m. in. „Muzykanci”, „Bractwo Ubogich”, „Kwartet Wiejski”, „Kapela Hałasów”. Wykonuje też pieśni dziadowskie kontynuując nieco zapomnianą tradycję wędrownych śpiewaków. Wraz z żoną Alicją i dziećmi podróżuje po świecie z jurtą – okrągłym namiotem wzorowanym na tradycyjnych domostwach ludów wędrownych. Służy im ona jako przestrzeń do publicznych prezentacji odkrytych ludowych tradycji, które pokazywali w wielu krajach.

Nierzadko w namiocie odbywają się także takie potańcówki jak ta, która odbędzie się w czwartek, 16 kwietnia o godz. 18 w Centrum Kultury Przeźmierowo. Warto przyjść i zobaczyć, a może nawet dołączyć do tańczących.

Zapraszamy na stronę www.halas.art.pl na której można zapoznać się z dorobkiem Nomadów Kultury.

create an account