fbpx

Nabory do kół i zespołów GOK "SEZAM"

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsca:
    Centrum Kultury w Przeźmierowie
    Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym
Bywalcy imprez kulturalnych z pewnością znają wiele z tych zespołów. Warto jednak przypomnieć ich krótkie opisy właśnie teraz, gdy prowadzone są do nich nabory. Jeśli chcesz dołączyć do którejś z grup, przyjdź na Targi Gminnych Inicjatyw Kulturalnych lub zgłoś swój akces w Centrum Kultury Przeźmierowo albo Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym w dniach 7-10 września.
 
 

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Tarnowo Podgórne

TARNOWO PODGÓRNE

Zespół w obecnym składzie działa w strukturach GOK „SEZAM” od 2009 roku. Zrzesza 50 członków grupy koncertowej i kilkanaście osób aspirujących do podstawowego składu. Oprócz kształtowania wrażliwości muzycznej i umiejętności gry na instrumentach, orkiestra buduje w nich również wartości patriotyczne i wychowawcze.
Szefem artystycznym i kapelmistrzem orkiestry jest Paweł Joks, a zajęcia w poszczególnych sekcjach prowadzą: Paulina Wasylków-Francuz (saksofon, flet), Konrad Borycki (klarnet), Ryszard Śliwa (tuba, puzon, sakshorn), Arkadiusz Hawro (trąbka) i Karol Nowak (perkusja).
Profesjonalna opieka instruktorska pozwoliła zespołowi na osiągnięcie w krótkim czasie bardzo wysokiego poziomu artystycznego, czego wyrazem są wyróżnienia i nagrody zdobywane na festiwalach i konkursach. Wśród nich: zwycięstwo Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne w konkursie „O Złoty Róg” (2013) i nagroda „Kryształowe Koło” (2014). W ciągu minionych lat tarnowscy muzycy koncertowali wielokrotnie w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Litwa). Wyposażeni w doskonałe instrumenty i atrakcyjne stroje są artystyczną wizytówką Gminy Tarnowo Podgórne.
Do zespołów zaproszone są osoby z dobrym słuchem muzycznym od 10 roku życia.
 

Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy 

LUSOWO

Zespół istnieje od 1996 roku. Działa w strukturach GOK „SEZAM” w Tarnowie Podgórnym, a jego próby odbywają się w Lusowie. Liczy ponad 40 członków i jest zespołem wielopokoleniowym.
Obecny poziom artystyczny grupa zawdzięcza choreografom: Romanowi Matysiakowi i Dariuszowi Jezierskiemu oraz Zdzisławowi Pawlaczykowi, który odpowiada za stronę muzyczną i przygotowanie wokalne. Kierownikiem zespołu od początku jego istnienia jest Krystyna Semba.
Repertuar „Lusowiaków” to tańce narodowe, suity i tańce z różnych regionów Polski: Wielkopolski, Kurpi, Rzeszowa, Górnego Śląska, Lublina, Łowicza, Kaszub, Beskidu Śląskiego, Nowego Sącza, a także scenki rodzajowe: „Obrzęd dożynkowy”, „Pastorałki i kolędy w formie tanecznej”, „Podwórko”, „Majówka” oraz „Parobeczek”.
Zespół prezentował swój dorobek podczas licznych koncertów i festiwali w kraju i za granicą: w Holandii, Niemczech, Francji, Bułgarii, Hiszpanii, na Litwie i Ukrainie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, wśród nich: „The Best Folk Ensemble” w bułgarskim Kiten, Grand Prix Festiwalu „Lato Nad Świną” w Świnoujściu oraz dwukrotnie pierwsze miejsce na Festiwalu Zespołów Ludowych w Złotowie. 
Na próby, które odbywają się dwa razy w tygodniu, Lusowiacy zapraszają wszystkich chętnych zainteresowanych folklorem, zwłaszcza młodzież gimnazjalną i licealną. 
fot. Mariusz Lewoczko
Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca 
Ludowego „Modraki” 
PRZEŹMIEROWO
Grupa składa się z 60 dzieci w wieku od 6 do 15 lat, zafascynowanych ludowym tańcem i piosenką. Od 2001 roku grupa działa w ramach 
Gminnego Ośrodka Kultury „SEZAM”. Ogromną wartością wykształconą w zespole jest zaangażowanie dzieci i ich rodziców. Dzieci wyróżnia wysoki poziom kultury, co sprawia, iż wszędzie są mile widziane. 
Zespół reprezentował Polskę oraz gminę Tarnowo Podgórne podczas międzynarodowych festiwali folklorystycznych oraz wymiany gmin partnerskich, a także na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym na Węgrzech. Ma za sobą także występy dla Telewizji Polskiej i Telewizji „Trwam”. Zespół „Modraki” nagrał płyty z kolędami, pieśniami patriotycznymi oraz piosenkami z lat sześćdziesiątych.
We wrześniu 2011 roku tańczące do tej pory dzieci postanowiły spróbować swoich sił w grze na instrumentach. Przy wsparciu nieocenionego Jacka Hałasa powstała kapela, w skład której wchodzą: I skrzypce, II skrzypce, klarnet i bas.
Choreografem zespołu jest Agnieszka Dolata. Na zajęcia zespół zaprasza dzieci urodzone przed 1 lipca 2010. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w Centrum Kultury w Przeźmierowie. Więcej na stronie zespołu 
 

Koło Śpiewu im. F. Nowowiejskiego 

TARNOWO PODGÓRNE

Koło Śpiewu powstało w 1921 roku. Sześć lat później przyjęło imię kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Od tego czasu zgromadziło wiele nagród i wyróżnień (m. in. „Złota Maska Orfeusza” w Wielkopolskich Dniach Muzyki w Dusznikach, „Złote Koło” w XII Wielkopolskich Konfrontacjach Chóralnych w Kole, I miejsce w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku). Ponadto zespół został odznaczony przez Polski Związek Chórów i Orkiestr „Złotą Odznaką Honorową z Wieńcem Laurowym”.
Chór występował za granicą (w Niemczech, na Litwie, na Węgrzech), bierze udział w imprezach ogólnokrajowych, licznych przeglądach, konkursach i świętach śpiewaczych, ale przede wszystkim chętnie występuje w różnych uroczystościach organizowanych na terenie gminy Tarnowo Podgórne.
Obecnie Koło Śpiewu liczy 38 osób. Prezesem chóru jest Romualda Duda, a dyrygentem Szczepan Tomczak. Chór ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne, opracowania melodii ludowych polskich oraz innych narodów, utwory różnych stylów i okresów muzycznych, muzykę sakralną, w tym bogaty wachlarz kolędowy, pieśni współczesne, okolicznościowe, biesiadne oraz popularne tematy filmowe.
Próby odbywają się dwa razy w tygodniu w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Chór poszukuje amatorów i miłośników śpiewu, niezależnie od wieku, zawodu i wykształcenia, którzy zawsze lubili śpiewać, ale nigdy wcześniej nie mieli możliwości rozwijania swojego talentu. Śpiewaków łączy wspólne muzykowanie, ale i koleżeńska atmosfera pełna życzliwości, wzajemnej pomocy i zaufania. Znajomość nut nie jest wymagana. 
Pasjonaci kultury muzycznej znajdą tu pomoc w rozwijaniu swoich umiejętności i doskonaleniu warsztatu wokalnego. Zapraszamy do uczestnictwa i wspólnego śpiewu.
 

Mażoretki

TARNOWO PODGÓRNE

Grupa, którą prowadzi Gabriela Drewniak, powstała w 2006 roku. Mażoretki debiutowały 14 stycznia 2007 podczas „Koncertu Noworocznego”. Zespół bierze udział w paradach, występach i uroczystościach na terenie gminy, powiatu oraz kraju.
Widowiskowość i kunszt taneczny przyciąga coraz większą liczbę zwolenników. Został on nagrodzony na VIII Międzynarodowych Dniach Muzyki i Folkloru w Lesznie Złotą Pałką w Złotym Paśmie. Sukces jest tym cenniejszy, że dziewczyny wystąpiły w bardzo silnej konkurencji. W 2010 roku wyjechały na Festiwal Orkiestr Dętych do czeskiego Kolina, gdzie również zdobyły uznanie. Dwie dziewczyny zakwalifikowały się do finału „Miss Mażoretek” i jedna z nich zdobyła tytuł vicemiss. Do Kolina zespół powrócił także w 2014 roku.
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Do zespołu zapraszamy dziewczynki od 8 roku życia.
 

Teatr Tańca Sortownia

PRZEŹMIEROWO

Po kilku latach współistnienia dwóch zespołów kierowanych przez Piotra Bańkowskiego – działającej w Tarnowie Podgórnym grupy „Free Steps” i poznańskiego „Teatru Tańca Zakręconego” - oba połączyły się i zwróciły w kierunku działań bardziej teatralnych. Zespół przyjął nazwę Teatr Tańca „Sortownia” i rozpoczął działalność w strukturach GOK „SEZAM”. Na koncie ma takie taneczne spektakle, jak „Schody-Tryptyk”, „Wieczna wiosna oldschool’owca, czyli Po-lock-ować” „Antyrama”, „E-go”, a w styczniu 2015 swoją premierę miała „ANTY=BAŚŃ”.
Były one pokazywane nie tylko na terenie gminy Tarnowo Podgórne, lecz także w poznańskiej Auli Artis. Do niewątpliwych sukcesów zespołu zaliczyć należy także to, że grupa dwukrotnie wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Jazzowego w Kielcach, jako jedyny zespół amatorski. Grupa występowała też na Łotwie i w Wodzisławiu Śląskim.
Próby „Sortowni” odbywają się 3 razy w tygodniu w Centrum Kultury Przeźmierowo. Zapraszamy miłośników tańca.
 

Zespół Swingulance

PRZEŹMIEROWO

Grupa działa w GOK „SEZAM” od grudnia 2001. Jej kierownikiem muzycznym jest Krzysztof Zaremba. Zespół powstał z inicjatywy muzyków-amatorów, pragnących doskonalić swe umiejętności w grze na instrumentach. Koncertował m. in.  w Niemczech, Czechach i Holandii i na Litwie, brała także udział w konkursach i festiwalach. W kraju regularnie występuje na festiwalach w Bydgoszczy i Nowym Tomyślu.
Podstawowy repertuar Swingulance to muzyka swingowa, standardy jazzowe oraz utwory muzyki pop. Zespół gwarantuje przyjazną i twórczą atmosferę, atrakcyjne koncerty oraz profesjonalne warunki do prób i występów. Aby do niego dołączyć, należy znać podstawy gry na instrumencie i czytania nut.
 

Kapela podwórkowa

PRZEŹMIEROWO

Zespół powstał w 2014 roku, a jego sceniczny debiut miał miejsce podczas „Zlotu Jankowiczan”. Grupę prowadzi Krzysztof Zaremba, który zaprasza chętnych grających na skrzypcach, klarnecie, trąbce i akordeonie. Wymagana jest podstawowa umiejętność czytania nut. 
 

Grupa Teatralna Zamiast

TARNOWO PODGÓRNE

Zespół pod kierownictwem Grażyny Smolibockiej zdobył uznanie nie tylko w naszej gminie, ale i na prestiżowych festiwalach. Wśród najcenniejszych nagród w jego dorobku znajdują się: Grand Prix festiwalu Arlekinada 2010 w Inowrocławiu za spektakl „Król Ubu”. Oprócz głównej nagrody, „Zamiast” zdobył wyróżnienia dla najlepszego aktora, aktorki, za reżyserię i scenografię. Także spektakl „Siódma pieczęć” został zauważony w Inowrocławiu i wyróżniony przez Jury Młodych (2013). Zespół występował też na Poznańskim Festiwalu Teatrów „Marcinek” i „Teatralnej Wiośnie Młodych”. W kwietniu 2014 swoją premierę miało „Przedstawienie Hamleta”. W czerwcu 2015 obejrzeliśmy natomiast dwugodzinny spektakl „Kordian?”. Zamiast zaprasza szczególnie licealistów i studentów.
 

Grupa Teatralna Novi 

PRZEŹMIEROWO

Grupa działa w Przeźmierowie od 2007 roku. Na przestrzeni lat stworzyła takie spektakle, jak „Czas robi swoje, a ty człowieku?”, „Katastrofa”, „Teatrzyk Zielona Gęś”, „Od ucha do ucha”, „Bolero” (wyróżnione za koncepcję inscenizacyjną na Melpomenie 2012 w Środzie Wielkopolskiej), „Białe plamy są czarne, czarne plamy są czerwone, żółte białe” i „Wielka płyta” (wyróżnione za pracę zespołową na Melpomenie 2012) i „Jak Strach Makowego Potwora pokonał”, za który Anna Kubot i Jan Cieciora otrzymali wyróżnienia aktorskie na Melpomenie 2013. Pierwszą instruktorką była Teresa Mańczak-Ciuksza. Od stycznia 2014 grupę prowadzi Artur Romański. Pod jego wodzą powstał „Janosik”, który zajął 3. miejsce na festiwalu Melpomena 2014 oraz najnowszy spektakl – bazujący na tekście Gombrowicza - „Ćwiczenia z Iwony”.
 

Grupa Teatralna Rama

TARNOWO PODGÓRNE

To najnowszy zespół spośród działających w GOK „SEZAM”, co nie znaczy, że niedoświadczony. Jego korzenie sięgają projektu „Teatr w każdej wiosce”. Grupa, prowadzona w Tarnowie Podgórnym przez Artura Romańskiego, z biegiem lat stawała się coraz mniej dziecięca, a bardziej młodzieżowa. Stąd decyzja o przygotowaniu spektakli nieco dłuższych i trudniejszych, które niekoniecznie mieściły się w formule „Teatru w każdej wiosce”.
Premierę pierwszego spektaklu zatytułowanego „Jak jest” mieliśmy okazję oglądać w czerwcu 2014 w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Drugim spektaklem grupy jest przedstawiony w czerwcu 2015 w Centrum Kultury Przeźmierowo „Dziób w dziób” według tekstu Maliny Prześlugi.
 

Grupa Teatralna Senioritki

PRZEŹMIEROWO 

Zespół powstał jesienią 2010 roku z inicjatywy pań z Koła Seniora w Przeźmierowie. Kilkunastoosobowa grupa prowadzona jest przez aktorkę Teatru Animacji w Poznaniu, Mariolę Ryl-Krystianowską, która pomaga rozwijać aktorskie talenty. „Senioritki” wielokrotnie występowały na spotkaniach kół seniora, a także na Przeglądzie Zespołów Amatorskich w Ostródzie, Forum Teatrów Gminy Tarnowo Podgórne oraz wielu imprezach charytatywnych. 
Grupa, oprócz regularnych prób, bierze udział także w warsztatach teatralnych. Pierwszy program „Senioritek” nosił tytuł „Życie to kabaret” i opierał się na najlepszych skeczach i piosenkach z repertuaru m. in. Hanki Ordonówny, Kabaretu Starszych Panów, Kabaretu Dudek. Najnowszy spektakl, zatytułowany „Wieczór poetycki na stronach kalendarza…” opiera się na poezji, choć nie brakuje w nim piosenek. Senioritki do swojego grona zapraszają przede wszystkim panów.
 

Teatr w Każdej Wiosce

TARNOWO PODGÓRNE, KOKOSZCZYN, LUSÓWKO, RUMIANEK, PRZEŹMIEROWO, LUSOWO, SIEROSŁAW, BATOROWO, CERADZ KOŚCIELNY, SADY

W zapoczątkowanym w 2002 roku projekcie działa obecnie 9 grup skupiających 120 młodych aktorów. Na cotygodniowych próbach, pod okiem fachowych instruktorów, spotykają się dzieci z Lusówka, Sierosławia, Batorowa, Ceradza Kościelnego, Lusowa, Rumianka, Kokoszczyna, Przeźmierowa i Tarnowa Podgórnego. Tradycją są spotkania wigilijne i zaduszkowe, wyjazdy do profesjonalnych teatrów, wyjazdowe i stacjonarne warsztaty artystyczne. Najważniejszy jest jednak finał - trwa dwa dni, a grupy prezentują efekty całorocznej pracy. Koordynatorami projektu są Jolanta Tepper i Grażyna Smolibocka.
 

Koła plastyczne dla dzieci i dorosłych

TARNOWO PODGÓRNE,SADY, PRZEŹMIEROWO, JANKOWICE, SWADZIM, WYSOGOTOWO

We wszystkich wymienionych miejscowościach odbywają się zajęcia plastyczne dla dorosłych. W tajniki malarstwa, czy ceramiki wprowadzają uczestników Natalia Erdei w Przeźmierowie oraz Justyna Just Przybylska w pozostałych miejscowościach. Uczestnicy kół oprócz cotygodniowych zajęć, co roku wybierają się na plener malarski. Przygotowują prezentowane w GOK „SEZAM” wystawy, a niektóre z prac (np. ozdoby świąteczne) wykorzystują dla własnych potrzeb. W Przeźmierowie i Tarnowie Podgórnym odbywają się także zajęcia plastyczne dla dzieci.
 

Koła i ogniska muzyczne

TARNOWO PODGÓRNE, PRZEŹMIEROWO

Wszyscy zainteresowani grą na pianinie, keyboardzie, czy gitarze także znajdą w GOK „SEZAM” coś dla siebie. Oprócz praktyki, czyli gry, na zajęciach poznaje się też podstawowe informacje z zakresu teorii muzyki. A wszystko pod okiem profesjonalnych instruktorów: Anny i Agaty Paluszkiewicz, Krzysztofa Zaremby i Przemysława Kosmowskiego. 

Koło rękodzielnicze

PRZEŹMIEROWO

Skierowane jest ono do osób chcących wspólnie spędzić czas przy szeroko pojętym rękodziele. Zapraszamy zarówno osoby już znające różne techniki jak i te, które dopiero chcą je poznać. W bieżącym roku koło planuje zająć się m. in. koronkami, scrapbookingiem i innymi technikami papierowymi, technikami biżuteryjnymi (beading, haft koralikowy), filcowaniem na sucho i mokro, malowaniem na szkle i tkaninie. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w Centrum Kultury w Przeźmierowie, a prowadzi je Beata Zalewska.
 

Koło kulinarne dla dorosłych

PRZEŹMIEROWO

Koło kulinarne dla dorosłych (Przeźmierowo)
Cotygodniowe spotkania miłośników kulinariów to nie tylko znakomite przepisy, ale też rady jak przygotować się do pracy w kuchni i planować przyrządzanie potraw. Udziela ich instruktorka Katarzyna Marchlewska, która dba także o miłą atmosferę podczas spotkań koła. Na zajęcia zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą pogłębić swoją kulinarną wiedzę.
 

Szkoła tańca JAST

TARNOWO PODGÓRNE

Zajęcia z tańca nowoczesnego prowadzi Beata Dudek ze Szkoły Tańca JAST. Uczestnicy podzieleni są na grupy wiekowe (5-6, 7-8, 9-10 i 11-13 lat). Próby każdej z grup odbywają się raz w tygodniu w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym. Szczegółowych informacji udziela instruktorka pod nr tel. 726-566-726. 
 

Figlarnia

PRZEŹMIEROWO

Grupy zabawowe Figlarnia to nowa propozycja dla niemowląt i małych dzieci w wieku 0-3 lat wraz z rodzicami. Wspomagają rozwój intelektualny i ruchowy, rozwijają wyobraźnię, kształtują pamięć i umiejętności współpracy w grupie i intensywnie rozwijają się ruchowo. Dorośli natomiast uczestnicząc w zajęciach mogą jeszcze lepiej poznać swoje dziecko oraz wymieniać doświadczeniami z innymi rodzicami. Zajęcia odbywać się będą raz w tygodniu w Centrum Kultury Przeźmierowo.
 

Koło dziennikarskie

TARNOWO PODGÓRNE

Jego uczestnicy, w różnym wieku, są zainteresowani nabywaniem dziennikarskich umiejętności. Zajęcia w Tarnowie Podgórnym prowadzi Andrzej Piechocki, wykładowca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych, dziennikarz, wieloletni I zastępca redaktora naczelnego „Głosu Wielkopolskiego”. Uczy on m. in. jak zadawać trafne pytania, jak celnie i rzetelnie opisywać rzeczywistość, jak korzystać z różnych źródeł informacji. Efektem pracy koła są comiesięczne wydania „TarNowej Kultury”. Redakcja zaprasza wszystkich, którzy lubią pisać, chcą podszkolić swój dziennikarski warsztat. 
 

Log in

fb iconLog in with Facebook