fbpx

V Międzynarodowy Festiwal Bluesowy BLusowo 2015

Szczegóły:

  • Data:
  • Miejsce: Plac Przy Kościele oraz plaża Val di Sole w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny.

Festiwal BLusowo obchodzić będzie w tym roku mały jubileusz. Piąta jego edycja przyniesie wszystko to, co miłośnicy bluesa w tej imprezie pokochali. Nie zabraknie jednak nowości, jak i  znakomitych gwiazd. W Lusowie zagrają m. in. pochodząca z USA Juwana Jenkins z zespołem Old Dogs oraz szkocki zespół Gerry Jablonski & the Electric Band.

Impreza rozpocznie się o godz. 15 koncertem poznańskiego kwartetu Fingerstyle Bob. Grupa powstała w 2007 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Kordylewskiego przy współpracy z muzykami zespołów Boogie Chilli i Wielka Łódź. W obecnym składzie, z Januszem Siemieniasem na gitarze slide, Leszkiem Paechem na harmonijce ustnej i Dariuszem Nowickim na perkusji, występuje od 2013 roku. W ubiegłym roku Fingerstyle Bob wydał płytę „Live Won’t Give A Break”. Grupa koncertowała m. in. na festiwalach Rawa Blues, Suwałki Blues Festival, Olsztyńskich Nocach Bluesowych, czy Las, Woda Blues Festival. Podczas koncertów, oprócz własnych kompozycji, wykonują także standardy w autorskich aranżacjach.

Równocześnie z pierwszym koncertem ruszy Dziecięca Strefa Artystyczna. Jak rok temu, najmłodsi uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w ciekawych muzycznych, teatralnych i plastycznych zabawach. Strefa będzie czynna do godz. 20.

Druga zagra grupa Jerry’s Fingers, czyli laureaci ubiegłorocznej edycji festiwalu. Zespół pochodzący z Jaworzna inspiracje czerpie z wielu odmian gatunku, najbliższy jego muzykom jest rdzenny blues z Chicago. W 2013 wydał minialbum „Welcome to fabulous Jerry’s Fingers World!”. Oprócz Grand Prix festiwalu BLusowo, grupa ma na swoim koncie zwycięstwa przeglądów Imielin Blues Festival (2012), nagrodę dla najlepszego harmonijkarza przeglądu Blues Nad Bobrem w 2012 roku oraz rok później na tej samej imprezie nagrodę dla najlepszego basisty i najciekawsze wykonanie utworu Tadeusza Nalepy. Zespół jest finalistą ubiegłorocznego Festiwalu Ryśka Riedla „Ku Przestrodze” i Galicja Blues Festival, a na katowickim Rawa Blues zdobył II miejsce w plebiscycie internautów.

Potem absolutna nowość. Spod sceny ruszy parada bluesowa prowadzona przez 9-osobowy zespół Funky New Orleans. Celem będzie nowa, druga festiwalowa scena umiejscowiona w ośrodku Val di Sole. Tam wysłuchamy także występu zafascynowanych nowoorleańskim stylem wrocławian. Zespół, w którego muzyce słychać elementy soul, funky i nowoczesnego jazzu.

Od godziny 18 na dużej scenie odbędzie się piąta edycja przeglądu zespołów bluesowych. Krótkie występy prezentować będą – jak w ubiegłym roku – czterej finaliści. Jury pod przewodnictwem Ryszarda Glogera wybierze najciekawszy z nich, który z Lusowa wyjedzie bogatszy o 2500 zł. W finale konkursu zagrają zespoły 5 Rano, Cherries in Ski, Sexy Mama Blues Band oraz The End.

Bezpośrednio po konkursie rozpocznie się występ jednej z głównych gwiazd festiwalu. Pochodzący ze szkockiego Abredeen zespół Gerry Jablonski And The Electric Band jest doskonale znany polskim fanom muzyki bluesowej. Jego trasy koncertowe w naszym kraju cieszą się niesłabnącą popularnością. Sentyment grupy do Polski łatwo zresztą wytłumaczyć: Gerry jest synem emigranta wojennego z Jastarni, a na harmonijce gra pochodzący z Warszawy Piotr Narojczyk. Nad brzmieniem najnowszej, czwartej płyty zespołu „Trouble With the Blues” pracowali specjaliści ze słynnego londyńskiego studia Abbey Road.

Występy na dużej scenie zakończy Amerykanka Juwana Jenkins z towarzyszeniem zespołu Old Dogs. Pochodzi ona z Filadelfii, a od kilkunastu lat mieszka w Pradze. Jest wyrazistą, przepełnioną soul-gospelowym żarem wokalistką. W dorobku ma płyty „Ten After Ten” i „The Blues Keeps You Alive”. Grupa wykonuje własne kompozycje, podczas koncertów można usłyszeć jednak także standardy znane z wykonań Freddiego Kinga, Earla Kinga, czy Muddy’ego Watersa. Grupa koncertowała w Czechach, Niemczech, Chorwacji, na Słowacji i w Polsce. Otwierała też występy takich gwiazd, jak Johnny Winter, Eric Burdon, Glenn Hughes, Thin Lizzy, czy Ten Years After.

Po raz pierwszy festiwal BLusowo nie skończy się z ostatnim dźwiękiem na dużej scenie. Od godz. 23 w Val di Sole rozpocznie się jam session, które poprowadzi zespół Jaw Raw. Spotkanie to będzie dla fanów bluesa doskonałą okazją, by podsumować pełen wrażeń dzień, ale i posłuchać improwizacji festiwalowych gości, poznańskich bluesmanów. Jam Session potrwa zapewne do późnych godzin nocnych.

Na piątą edycję festiwalu BLusowo zapraszamy w sobotę, 22 sierpnia na plac przy kościele w Lusowie. Wstęp wolny!

PROGRAM:

15-20 Dziecięca Strefa Artystyczna

15:00 Fingerstyle Bob

16.00 Jerry’s Fingers

17:00 Parada: Funky New Orleans

17.20 Funky New Orleans – koncert (mała scena)

18-20 Przegląd zespołów bluesowych

20.30 Gerry Jablonski Band

21.40 Ogłoszenie wyników konkursu

22.00 Juwana Jenkins & The Old Dogs

23.00 Jam Session – prowadzenie Jaw Raw

Więcej na www.blusowo.pl 

Log in

fb iconLog in with Facebook