fbpx

Lusowskie Spotkania Muzyczne - koncert 95, inauguracyjny

Szczegóły:

  • Data: 3
  • Miejsce: Kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła w Lusowie
  • Bilety: Wstęp wolny.

Lusowskie Spotkania Muzyczne mają już wieloletnią tradycję. Piętnasty już sezon koncertów muzyki klasycznej w kościele św. Jadwigi i św. Jakuba Apostoła w Lusowie rozpocznie się sporym wydarzeniem. Pod dyrekcją Barbary Dąbrowskiej-Silskiej wystąpią: Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego „Coro da Camera”, Chór Żeński Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Poznaniu, a także soliści: Beata Panfil (sopran), Marta Panfil (alt), Lidia Łopacińska-Giersz (fortepian) i Krzysztof Leśniewicz (organy).

 

W programie znajdą się m. in. Magnificaty Mikołaja z Radomia, Andrzeja Koszewskiego, Z. Randalla Stroope, Petera Augusta Schneckera (z towarzyszeniem organów) i Antonio Vivaldiego (z  orkiestrą barokową). Jako, że koncert będzie elementem obchodów Święta Konstytucji Trzeciego Maja – nie zabraknie także pieśni patriotycznych. Usłyszymy m. in. "Witaj majowa Jutrzenko", "Tam na błoniu błyszczy kwiecie", "Bywaj dziewczę zdrowe" i "Ostatni mazur".

Akademicki Chór "Coro da Camera" Uniwersytetu Przyrodniczego powstał w 1993 roku z inicjatywy Barbary Dąbrowskiej-Silskiej. Grupa z założenia miała kameralny charakter, który ułatwiał wykonywanie muzyki Baroku i Renesansu. Z upływem czasu dyrygentka wraz ze śpiewakami uznała jednak, że nie należy ograniczać repertuaru wyłącznie do muzyki dawnej, stąd obecnie zespół ma zróżnicowany repertuar - od muzyki dawnej po współczesną, od klasyki po bardziej rozrywkowe formy. Zespół uczestniczył w wielu festiwalach i konkursach, osiągając sukcesy m. in. w Gnieźnie (2014), Rimini (2014), Prusicach, Chełmnie, czy w Rumii. Chór koncertował w całej Polsce, a także w Niemczech, Czechach, na Litwie i we Włoszech.

Drugi spośród chórów, które wystąpią w Lusowie to Chór Żeński Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st.  im. M. Karłowicza w Poznaniu jest zespołem kameralnym, wykonującym chętnie muzykę dawną i współczesną. W chórze śpiewają uczennice Wydziału Rytmiki. Zespół prezentuje się nie tylko na koncertach szkolnych, ale i w środowisku poznańskim. Ma na swoim koncie formy wokalno- instrumentalne, takie jak „Stabat Mater” Pergolesiego, Missa Sancti Aloysii Haydna czy „Miserere” Hassego. Nagrał także płytę z musicalem  do muzyki J. Śliwińskiego „Musical dla wszystkich”.

Oba chóry prowadzi Barbara Dąbrowska-Silska. Jest ona absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od lat uczestniczy w kursach, szkoleniach i seminariach w zakresie chóralistyki, wokalistyki oraz teorii muzyki. Pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu. W latach 1989-1990 była kierownikiem chóru Teatru Muzycznego w Poznaniu. Współpracowała tez chórami amatorskimi, m. in. chórem "Moniuszko-Stowarzyszenie", Chórem Męskim ZNTK, czy Poznańskim Chórem Kameralnym Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

Chórzystom towarzyszyć będą soliści - Beata Panfi, Marta Panfil, pianistka Lidia Łopacińska-Giersz i organista Krzysztof Leśniewicz. Zagra też Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Poznaniu. Formacja, która powstała w 2008 roku przy Zakładzie Instrumentów Historycznych prowadzony jest przez Jarosława Thiela.

Stałych bywalców lusowskich koncertów chyba nie trzeba przekonywać, by odwiedzili kościół w Lusowie 3 maja o godz. 13. A dla tych, którzy dotychczas nie poznali tego niezwykłego cyklu, inauguracja sezonu może stać się dodatkową ku temu okazją. Wstęp wolny!

Log in

fb iconLog in with Facebook