fbpx

XX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych

Szczegóły:

    • Data:
    • Miejsce: Lusowo

Najpierw Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne, a po nich Przegląd, który uświetnią występy znakomitych zespołów ludowych oraz grupa DAGADANA. Mieszkańcy będą mogli podziwiać folklor różnych krajów, ich muzykę ludową, taniec i śpiew oraz niezwykle barwne tradycyjne stroje ludowe w ramach jubileuszowego XX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych.

Jak wspomina przewodnicząca Rady Gminy Krystyna Semba, wszystko zaczęło się od konkursu „Moja wieś aktywna”, w którym grupa zaangażowanych i pełnych zapału mieszkańców Lusowa wzięła udział po raz pierwszy w 1996 roku i go wygrała. Przygotowane scenki rodzajowe, prezentujące zwyczaje ludowe oraz tradycyjne tańce i śpiewy, zostały nagrodzone najwyższym laurem także w kolejnym roku. Konkurs ten stał się równocześnie zalążkiem powstania Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, nad którego rozwojem K. Semba czuwała przez wiele lat. I to właśnie ona, wraz z Kordianem Kucharskim, przekonali ówczesne władze powiatu poznańskiego do swojego pomysłu stworzenia Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie,
XX PPZF rozpocznie się o godz. 13 na placu „U księdza za płotem” w Lusowie i będzie jak zwykle znakomitą okazją, by podziwiać różnorodność zwyczajów i tradycji całego świata. Dzięki współpracy GOK „SEZAM” z Towarzystwem Poligrodzianie, Lusowo odwiedzą zespoły biorące udział w Festiwalu Sztuki Ludowej, a prezentujące obyczaje, takich krajów, jak Bośnia i Hercegowina, Kolumbia, Węgry, Rumunia, Słowacja, Holandia, Serbia.
Nie zabraknie, oczywiście, gospodarzy – Zespołu Pieśni i Tańca „Lusowiacy”, który w ciągu ostatnich 20 lat wyrósł z amatorskiej grupy fanów folkloru na pełen profesjonalizmu zespół artystyczny, promujący polską kulturę ludową na świecie i będący wizytówką gminy Tarnowo Podgórne. Obok nich zobaczymy zespoły z naszych okolic: Zespół Pieśni i Tańca Chludowanie (wraz z zespołem – niespodzianką z zagranicy), Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej – Władysie, Zespół Folklorystyczny "Złote Kłosy" z Buku i działający również w naszej gminie Zespół Pieśni i Tańca Ludowego Modraki.
Na zakończenie Przeglądu wystąpi zespół DAGADANA - grupa łamiąca granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką i pomiędzy różnymi stylami muzycznymi (na przykład jazzem i muzyką elektroniczną), będąca jednocześnie ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno jej polskiej, jak i ukraińskiej części, na całym świecie. Album “Meridian 68” był nominowany do nagrody “FRYDERYK” w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI. “Meridian 68” był także najwyżej ocenionym (#48) polskim albumem w ramach rocznego podsumowania World Music Charts Europe – czyli selekcji najlepszych płyt world music typowanych przez dziennikarzy radiofonii publicznych w Europie.

W grudniu 2008 zespół wydał EP “Wygadana” z pięcioma utworami. Na debiutancki album „Maleńka” trzeba było czekać do 2010 roku. Płyta została doceniona przez wielu recenzentów, Polskie Radio „Trójka” udzieliło jej patronatu, Fryderyk 2011 przypadł w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. W 2011 roku DAGADANA wydała drugi krążek „Dlaczego nie” , który doczekał się nominacji do Fryderyka 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz został doceniony w Wielkiej Brytanii, gdzie uplasował się na ósmym miejscu w rankingu TOP 20 Best World Music Albums of 2011 prestiżowego portalu WorldMusic.co.uk.

Zapraszamy 25 sierpnia do Lusowa. Wstęp wolny!

Uczestnicy XX Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych:

Bośnia i Hercegowina
Grupa Tańca Ludowego ,,Janj” została założona w lutym 2015 w miejscowości Strojicach w Republice Bośni i Hercegowiny. Zespół liczy około 80 członków rozmieszczonych w dwóch różnych grupach wiekowych. Od momentu powstania, jego celem jest zachowanie bogatej tradycji, kultury i zwyczajów regionu Janj w Bośni i Hercegowinie, gdzie mieszkają wszyscy członkowie grupy.

Kolumbia
Założony w 2001 roku, „The Ballet Raices de Colombia” (BRDC) jest artystyczną i kulturalną organizacją non-profit działającą na rzecz wzmocnienia wielokulturowości w Kanadzie poprzez kolumbijski folklor. Jego działalność obejmuje taniec, muzykę i wszelkie inne artystyczne ekspresje, które gwarantują wysoką jakość pokazu i niezapomniane wrażenia. Dzięki połączeniu klasycznego i nowoczesnego baletu, BRDC prezentują jeden z najbogatszych folklorów na świecie dzięki mieszance kultur prekolumbijskich, hiszpańskich i afrykańskich. Założyciel i choreograf Carlos Reyes zawsze miał na celu promowanie kolumbijskiego folkloru nie tylko wśród Kolumbijczyków mieszkających w Kanadzie, ale także wśród wszystkich, którzy wykazują zainteresowanie kolumbijską kulturą, muzyką i tańcami.

Węgry
Zespół Tańca Ludowego „FONÓ Üllés” został założony w 1977 roku przez lokalną szkołę podstawową. Wioska Üllés znajduje się w południowo-wschodniej części Węgier, zwanej Wielką Niziną i liczy sobie 3200 mieszkańców. Region słynie z wina i pieprzu. Członkami zespołu są uczniowie i młodzi pracownicy, którzy zachowują lokalne tradycje taneczne i ludowe swojego kraju. Ich przedstawienia ukazują autentyczny widok tańców Kotliny Karpackiej i węgierskiego folkloru. Przywiązują dużą wagę do reprezentowania swoich tańców w oryginalnych strojach, które zostały uszyte przez samych tancerzy. Zespół wkłada wiele wysiłku w edukację kolejnych pokoleń. Obecnie liczy 120 członków w czterech różnych grupach, wiekowych. Należą do niego także dwie orkiestry: młodzieżowa i dorosłych.

Holandia
Międzynarodowa grupa taneczna „Hai la joc” została założona w 1979 roku i skupia Groningen w Holandii. Oprócz holenderskich tańców folklorystycznych, jej repertuar obejmuje tańce z całego świata; od Meksyku do Rumunii oraz od Afryki Południowej do Polski. Zespół dąży do poprawy umiejętności tanecznych, do coraz lepszej prezentacji.

Orkiestra Ferdivedûnsje została założona 25 lat temu przez czterech muzyków z Holandii. Wyspecjalizowani w muzyce folklorystycznej, grali z różnymi artystami przez lata, brali udział w wielu imprezach i towarzyszą tancerzom podczas ich występów. Przez cały ten czas skład muzyków się nie zmienił. Ferdivedûnsje byli z zespołem Hai la joc na festiwalach na Łotwie, w Czechach i Niemczech.

Rumunia
Młodzieżowy zespół folklorystyczny „Doruletul” został założony w 1990 roku przez prof. Stefana Comana, głównego choreografa. Grupa składa się z ponad 250 dzieci w wieku od 4 do 18 lat. W ciągu 24 lat działalności ponad 1000 dzieci było członkami zespołu. Młodzi artyści prezentują swoje układy taneczne z Dubrudży i rumuńskiego folkloru. „Doruletul” jest pomysłodawcą największego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru dla dzieci w Rumunii „Złota Ryba”, który po raz pierwszy odbył się w 1993 roku.

 Serbia
Zespół SKUD „Branko Radičević” pochodzi z Erdevik (Serbia) i został założony w 1906 roku, czyli ma ponad 113 lat. Obecnie liczy około 50 członków, w skład zespołu wchodzą sekcje folklorystyczna, wokalna i aktorska. „Branko Radičević” współpracuje z kobiecym stowarzyszeniem z Erdevik. Brali udział w wielu  festiwalach krajowych oraz występowali za granicą w Bośnie i Hercegowinie, Grecji i Bułgarii. Zdobyli nagrodę za najpiękniejszy kostium na Golden Opanci.

Słowacja
Zespół folklorystyczny „Lelija” został założony w 2007 roku w Trebišovie. Grupa składa się z młodych ludzi, którzy interesują się folklorem. Lelija prezentuje piosenki i tańce ze Słowacji wschodniej, zwłaszcza z regionów Zemplín i Szarysz. Reprezentuje rodzimą kulturę w kraju i poza jego granicami. Grupa występowała między innymi w: Polsce, Czechach, Rumunii, Belgii i Francji.

 

PROGRAM XX PPZF w Lusowie

 

10:30 - Msza Święta w Kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Apostoła

11:30 - Korowód i Obrzęd Dożynkowy (ZPiT „Lusowiacy”)

12:15 - Uroczyste przekazanie wozu strażackiego OSP Lusowo

13:00 - Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”

13:20 - Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”

13:45 - Zespół Tańca Ludowego „FONÓ Üllés” (Węgry)

14:10 - Międzynarodowa Grupa Taneczna „Hai la joc” (Holandia)

14:35 - Zespół folklorystyczny Lelija” (Słowacja)

15:00 - Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej „Władysie”

15:25 - Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny “Doruletul” (Rumunia)

15:50 - Zespół SKUD „Branko Radičević” (Serbia)

16:15 - „The Ballet Raices de Colombia” (Kolumbia)

16:30 - ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejsze stoisko dożynkowe

16:45 - Grupa Tańca Ludowego ,,Janj” (Bośnia i Hercegowina)

17:10 - Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy”

17:35 - Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki”

 

19:15 - Gwiazda: Zespół DAGADANA

 

Log in

fb iconLog in with Facebook