Koncert zespołu "Mazowsze" w ramach gminnych obchodów Święta Wolności - brak wejściówek Wyróżniony

• Miejsce: Hala OSiR Tarnowo Podgórne ul. Nowa 15
  • Bilety: obowiązują bezpłatne wejściówki

„4 czerwca 1989r. skończył się w Polsce komunizm” - w tych słynnych słowach Joanna Szczepkowska oceniła wartość pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce. Gmina Tarnowo Podgórne uczci to wydarzenie koncertem zespołu „Mazowsze”.

Trzydzieści lat po tym, gdy Polacy stanęli do urn bez strachu, a z nadzieję na zmiany, wciąż szukamy symboli które mogłyby nas wszystkich łączyć. Z działaniami polityków, jak wiemy bywa rożnie – nawet ci, którzy 30 lat temu byli bohaterami zmian, dziś często stoją po różnych stronach politycznych barykad. Jak jednak mówi przysłowie – muzyka łagodzi obyczaje. Tym bardziej muzyka z tak wspaniałą tradycją, o międzynarodowej renomie, trafiająca do serc odbiorców. Jerzy Waldorff twierdził, że „Mazowsze to perła w koronie Rzeczpospolitej”. Za powstaniem zespołu stał profesor Tadeusz Sygietyński, wraz z żoną Mirą Zimińską – Sygietyńską, którym minister kultury i sztuki powierzył misję stworzenia zespołu w 1948 roku. Mazowsze to zarówno zestaw ludowych i stylizowanych na ludowe pieśni, jak i piękno tradycyjnych strojów i dynamizm regionalnego tańca. Co więcej występy Mazowsza nie wzruszają tylko Polaków – od dziesiątków lat z powodzeniem koncertują na całym świecie. Choćby z tych powodów możemy ich słuchać z dumą.

W naszej gminie usłyszymy program Mazowsza pt. „Kalejdoskop barw Polski”. Barwy zmieniające się jak w kalejdoskopie, muzyka budząca niezapomniane wrażenia, taniec i śpiew, śpiew i taniec. W programie koncertu zobaczyć będzie można najciekawsze choreografie z repertuaru zespołu (dzieła Elwiry Kamińskiej, Eugeniusza Paplińskiego, lecz przede wszystkim Witolda Zapały), usłyszeć najbardziej popularne piosenki oraz podziwiać przepiękne stroje z dwudziestu etnograficznych regionów Polski. W wirze kolorów pojawią się więc tańce narodowe, jak polonez, krakowiak, oberek, mazur czy kujawiak oraz tańce regionalne (wraz z charakterystycznymi, oryginalnymi przyśpiewkami).

Bardzo barwne będzie więc świętowanie 30-lecia pierwszych wolnych wyborów w Tarnowie Podgórnym. Koncert odbędzie się 2 czerwca, o godz. 17 w hali OSiR. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, aby jednak zapewnić sobie miejsce – trzeba będzie pobrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie GOK „SEZAM” (ul. Poznańska 96 w Tarnowie Podgórnym) od pon. do pt. w godz. 9-15, w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (ul. Ogrodowa 14) od pon. do pt. w godz. 15-20, w Centrum Kultury Przeźmierowo (ul. Ogrodowa 13a) od wt. do pt. w godz. 16-20. Wydziałe Obsługi Klienta UG w Tarnowie Podgórnym i  fili UG w Przeźmierowie w godz pracy urzędu tj. poniedziałki; 8.30 - 18 wtorki-czwartki 7.30-15.30, piątki 7.30-14 . Wejściówki dostępne od 16 maja.