Jazzowa Scena Sezamu: Retro Jazz Quartet Wyróżniony

• Miejsce: Dom Kultury w Tarnowie Podgórnym

Jazz w stuletniej Niepodległej to najnowszy projekt Retro Jazz Quartet, który usłyszymy na Jazzowej Scenie Sezamu.

Okres dwudziestolecia międzywojennego to czas, kiedy do Polski zaczęło docierać nowe zjawisko muzyczno –kulturowe: jazz, a jego prawdziwa ekspansja nastąpiła wkrótce po II wojnie światowej. Wielkie postacie polskiego jazzu wpłynęły nie tylko na kształtowanie się rodzimej sceny, ale i wywarły znaczący wpływ na rozwój tego gatunku w Europie. Warto dodać, że muzyka jazzowa stała się ważnym, acz ukrytym orędziem z komunistycznym reżimem lat 50 – tych, a nasi jazzmani obficie czerpali z rodzimych motywów melodii i rytmów. Na przestrzeni ostatnich dekad jazz w Polsce kształtował się i rozwijał dzięki takim artystom, jak: Krzysztof Komeda Trzciński, Andrzej Trzaskowski, Jerzy Milian, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Zbigniew Seifert, Jarosław Śmietana i inni. Wielu z ich już odeszło, zostawiając trwały ślad w polskiej kulturze muzycznej. Projekt Jazz w stuletniej Niepodległej stanowi przekrojowe ujęcie twórczości polskich artystów jazzowych, prezentuje bogactwo stylistyczne i językowe polskiego jazzu, sięga po najtrwalsze pomniki polskiej kultury XX wieku, niosąc równocześnie sporą dawkę ekspresji.
Repertuar zespołu RJQ odznacza się ogromną różnorodnością pod względem stylistycznymi repertuarowym. Wysoki poziom wykonawczy i ogromne doświadczenie, poparte setkami występów na estradach Polski i zagranicy, a także współpraca członków zespołu z największymi postaciami polskiej sceny muzycznej sprawiają, iż występ zespołu RJQ cieszy się każdorazowo gorącym odbiorem.
Retro Jazz Quartet wystąpi w składzie:
Katarzyna Stroińska – Sierant – lider, fortepian, aranżacje
Jarosław Wachowiak – saksofony
Zbigniew Wrombel – kontrabas
Maciej Burzyński – perkusja

Bilety w cenie 20 zł, dostępne w biurze GOK SEZAM w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 9-15), w Domu Kultury w Tarnowie Podgórnym (od poniedziałku do piątku, w godz. 15-20) oraz w Centrum Kultury Przeźmierowo (od wtorku do piątku w godz. 16-20). Sprzedaż online prowadzi serwis Bilety24.pl.