XIX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych Wyróżniony

• Miejsce: plac przy kościele w Lusowie, ul. Poznańska 2
  • Bilety: wstęp wolny

Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych to sierpniowe święto folkloru pełne muzyki, tańców i niezwykłych barw. Wystąpią zespoły z powiatu poznańskiego i zaproszonych przez nich gości. Wystąpią: Zespół Folklorystyczny Goślinianie, Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy, Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie, grup folklorystyczną z Ukrainy Barwy Podola i Zespół Przełomiacy z gminy Bardo (gmina partnerska Tarnowa Podgórnego).

Przegląd tradycyjnie poprzedzą Dożynki Gminy Tarnowo Podgórne, które rozpoczną się uroczystą mszą św. o godzinie 10.30. Bezpośrednio po niej swój nowy obrzęd dożynkowy zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca Lusowiacy.

Dzięki współpracy GOK „SEZAM” z Towarzystwem Poligrodzianie, Lusowo odwiedzą zespoły biorące udział w Festiwalu Sztuki Ludowej. Na scenie zarpezentuja się następujące zespoły:

Association culturelle les couleurs d'Algérie (Algieria). To grupa młodych ludzi, która w swoim repertuarze ma rytmiczną muzykę i pieśni tradycyjne z całej Algierii.

Zespół folklorystyczny Guda (Białoruś). Jest to jeden z bardziej tam znanych zespołów ludowych. Powstał w latach 90-tych. Jego repertuar stanowią pieśni rytualne i tańce ludowe. Członkowie zespołu współpracują z muzykologami etnicznymi i folklorystycznymi, by odkrywać zapomniane już pieśni i tradycje ziemi białoruskiej. Tym samym stale poszerzają i wzbogacają swój repertuar.

The Cultural Association of Drama “Our Origins” (Grecja). Zespół został założony w 1991 roku. W jego skład wchodzi aż 130 osób w wieku od 5 do 50 roku życia, tworząc kilka grup tanecznych. Zespół pielęgnuje i propaguje bogate dziedzictwo kulturowe tego kraju.

Do Lusco ó Fusco (Hiszpania - Galicja). Grupa powstała w 1985 roku. Prezentuje tradycję i kulturę swojego regionu. Ma ona charakter międzypokoleniowy, występują w niej całe rodziny. Najmłodszy uczestnik ma 5 lat, a najstarszy 60.

The folk ensemble „Orce Nikolov” (Macedonia) to grupa ze Skopje z ponad 70-letnia tradycją. Promuje sztukę ludową swojego kraju przez tańce ludowe, pieśni, muzykę i tradycyjne stroje.

The folklore ensemble ČAČINARE (Słowacja). Zespół powstał w 2009 roku. Działa w miejscowości Spišská Nová Ves, położonej we wschodniej części kraju, stolicy regionu Spisz. Jest to młoda grupa, ale jej członkowie mają bogate doświadczenie, gdy idzie o taniec ludowy, występy i festiwale. Wszyscy wywodzą się z rozmaitych grup folklorystycznych regionu. Obecnie zespół liczy około 50 członków.

Zespół Tańca Ludowego „Politechnika” (Ukraina) Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy. Powstał w 1946r. Zespół otrzymał wiele nagród na krajowych jak i międzynarodowych festiwalach. Spotkania z publicznością to dla nich okazja by pokazać miłość do ojczystej ziemi i opowiedzieć o bogactwie ludzkiej duszy i wiecznej miłości. Obecnie zespół tworzy ponad 60 studentów, profesorów i absolwentów uniwersytetu.

The Cultural Association „Salmorena Losareña” (Hiszpania). Zespół powstał w 1993 roku w Losar, w miejscowości położnej w regionie Vera. Prezentuje pieśni i tańce z całego regionu Estremadury. Grupę tworzy 40 dorosłych i 25 dzieci. Zespół jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, który co roku odbywa się w Losar.

Impreza jest współfinansowana ze środków Powiatu Poznańskiego.